Narzędzia:

13 maja 2008 r.

13.05.2008

Tematem posiedzenia Komisji Obrony Narodowej była rola i zadania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podczas klęsk żywiołowych.

W obradach udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Antoni Podolski, dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w tym resorcie Zenon Sobejko, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz, dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w Ministerstwie Obrony Narodowej gen. bryg. Stanisław Rybak, płk Jerzy Słowik z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego płk Bogusław Kot, szef Oddziału Prewencji Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej
płk Wiesław Szczygielski, płk Sławomir Berdak z Szefostwa Inżynierii Wojskowej, szef Dyżurnej Służby Operacyjnej w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych płk Andrzej Kobielski.

Podczas posiedzenia zaproszeni goście przedstawili zasady współpracy sił zbrojnych z organami Państwowej Straż Pożarnej, Obrony Cywilnej, Straży Granicznej, Policji oraz samorządów terytorialnych i stowarzyszeń na podstawie zakresu kompetencji określonego w ustawach. Omówili również wykorzystanie sił zbrojnych oraz innych służb mundurowych w akcjach ratowniczych na terytorium Polski oraz poza jej granicami.

W dyskusji przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Maciej Klima pytał przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zakres niezbędnych, ich zdaniem, zmian, jakie powinny być wprowadzone dla poprawy funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego.

Wiceminister A. Podolski powiedział, że obecny system zabezpieczenia na wypadek sytuacji kryzysowej funkcjonuje dobrze, a potrzebne zmiany znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanej nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Niezbędne jest jednak uporządkowanie systemu pod względem jednolitości stosowanych pojęć.

Dyrektor Z. Sobejko wskazał na konieczność przeprowadzania wspólnych ćwiczeń i szkoleń, mających na celu zgrywanie pododdziałów wojska i innych służb mundurowych. Zwrócił również uwagę na konieczność doskonalenia obiegu informacji w związku z ogłoszeniem stanów klęsk żywiołowych oraz w innych sytuacjach kryzysowych.

Senator Maciej Grubski stwierdził, że w wyniku profesjonalizacji polskiej armii mogą wystąpić problemy z mobilizacją żołnierzy i związane z tym trudności z utrzymywaniem poszczególnych pododdziałów wojska w stanie gotowości.

Senator Piotr Wach zwrócił natomiast uwagę na konieczność dokładnego uregulowania rozliczeń finansowych wszystkich uczestników akcji ratunkowych.

Na zakończenie obrad wiceminister A. Podolski podkreślił, że zadania sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych są traktowane jako działania pomocnicze związane z wykorzystaniem specjalistycznych oddziałów i sprzętu wojskowego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa