Narzędzia:

3 kwietnia 2008 r.

03.04.2008

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw.

Cele nowelizacji sejmowej omówiła posłanka sprawozdawczyni Iwona Śledzińska-Katarasińska, szczególną uwagę zwracając na zmianę sposobu wyłaniania i funkcjonowania członków Karowej Rady Radiofonii i Telewizji, jej liczebności, powierzenie funkcji organu regulacyjno-koncesyjnego prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także na zmianę sposobu wyłaniania członków zarządów i rad nadzorczych spółek radiofonii i telewizji publicznej.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zasygnalizowano pewne wątpliwości natury konstytucyjnej, zgłoszone także podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej, 2 kwietnia br. Zwrócono m.in. uwagę, że za wąskie w stosunku do zadań nałożonych na KRRiT przez konstytucję wydają się przewidziane nowelizacją uprawnienia KRRiT w wypadku cofania koncesji: decyzję o odebraniu koncesji podejmuje w myśl nowelizacji Urząd Komunikacji Elektronicznej, a porozumienie z KRRiT jest wymagane jedynie w wypadku naruszenia warunków programowych koncesji.

Wątpliwości biura legislacyjnego podzielił senator Krzysztof Piesiewicz. Jak stwierdził, nie należy stawiać Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji bez wyjścia i powinno się wyeliminować niebezpieczeństwa. Senator zapowiedział, że przejmie poprawki sugerowane przez senackie biuro legislacyjne. Podkreślił również, że warto się zastanowić nad uszczegółowieniem podmiotów, które mają prawo udzielania rekomendacji kandydatom KRRiT. Proponował, aby zamiast przewidzianych w ustawie uczelni wyższych i stowarzyszeń twórczych i dziennikarskich były to np. kolegia rektorów szkół wyższych.

Senator Wojciech Skurkiewicz zgłosił poprawki, które prowadzą m.in. do pozostawienia uprawnień do przyznawania koncesji radiowo-telewizyjnych Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (w myśl ustawy kompetencje te przejmuje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej) czy do pozostawienia pięciu zamiast proponowanych w nowelizacji siedmiu członków krajowej rady. Senator zaproponował także, aby minister skarbu państwa mógł, jak dotychczas, wyznaczać swojego przedstawiciela do rad nadzorczych mediów publicznych. Znowelizowana ustawa stanowi, że członkowie rad nadzorczych pochodzą z konkursu organizowanego przez KRRiT i nie przewiduje, że dodatkowy członek rady zasiądzie tam z ramienia Ministerstwa Skarbu Państwa.

Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Piotr Ł.J. Andrzejewski, powołując się na skutki ustawy dla budżetu, zaproponował, aby termin wejścia nowelizacji w życie ustalić na 1 stycznia 2009 r. (ustawa sejmowa zakłada wejście w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które wchodzą z dniem ogłoszenia).

Wniosek o odrzucenie ustawy sejmowej w całości zgłosili senatorowie Czesław Ryszka i Wojciech Skurkiewicz.

W związku ze zgłoszonymi wnioskami senator P.Ł.J. Andrzejewski zaproponował, aby zakończyć bieżące posiedzenie i kontynuować prace nad ustawą na następnym - 9 kwietnia br. Komisja przychyliła się do tej propozycji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.