Narzędzia:

27 listopada 2007 r.

27.11.2007

Podczas swojego posiedzenia senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych przygotowali projekt uchwały Senatu w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm. W skład grupy wchodzą wszyscy posłowie i senatorowie. Jest tradycją, że PGUM istnieje w parlamencie każdej kadencji.

Unia Międzyparlamentarna powstała w 1889 r. z inicjatywy parlamentarzystów angielskich i francuskich. Polska przystąpiła do niej w roku 1922. Jest to najstarsza i największa organizacja zrzeszająca przedstawicieli parlamentów państw suwerennych. Jej celem jest wyrażanie poglądów światowej społeczności parlamentarnej. Unia Międzyparlamentarna ma prawo rekomendowania ONZ i jej agendom działań, inicjatyw i stanowisk.

W skład Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej wchodzą wszyscy posłowie i senatorowie. Grupa powoła następnie 17-osobowy zarząd (14 posłów i 3 senatorów), do którego swych przedstawicieli rekomendują kluby i koła parlamentarne.

W głosowaniu rekomendowany projekt uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej komisja zaakceptowała jednogłośnie. Do reprezentowania komisji podczas dalszych prac nad projektem wybrano senatora Leona Kieresa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa