Narzędzia:

26 marca 2003 r.

26.03.2003

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Kultury i Środków Przekazu. Senatorowie zapoznali się z informacją prezesa Zarządu Polskiego Radia SA Andrzeja Siezieniewskiego na temat problemów radiofonii oraz prezesa Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce Piotra Frydryszka na temat kondycji publicznych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

W posiedzeniu wzięło udział prezydium Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z jej przewodniczącą Danutą Waniek oraz Włodzimierzem Czarzastym i Janem Sękiem.

Prezes A. Siezieniewski w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze problemy, z jakimi boryka się radio publiczne, w szczególności trudności finansowe wynikające ze spadku dochodów z reklam i zbyt niskich wpływów z tytułu abonamentu. Bardzo wysokie są również koszty utrzymywania przez radio orkiestr symfonicznych.

Na podobne problemy w funkcjonowaniu publicznych rozgłośni regionalnych zwrócił uwagę prezes P. Frydryszek.

W opinii sekretarza KRRiTV W. Czarzastego, jeżeli nie nastąpią zmiany w strukturach radia publicznego, może dojść do jego zapaści. Ze względu na rozdanie częstotliwości radiowa "Jedynka" jest słabo słyszalna w niektórych małych ośrodkach. W małych ośrodkach coraz częściej dominują prywatne stacje komercyjne prezentujące nie najwyższy poziom programowy. Znacznie wyższy jest poziom radia publicznego, zwłaszcza radiowej "Dwójki".

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków przekazu zapoznano się także z rolą i znaczeniem centrów komunikacji społecznej. Koncepcję powstania takich ośrodków przedstawił dyrektor Dariusz Sobkiewicz z Poczty Polskiej. Koncepcja zmierza do połączenia bibliotek z pocztą i wyposażenia ich w komputery.

W dyskusji, mimo początkowego sceptycyzmu co do przedstawionego pomysłu, zaproszeni goście: wiceminister kultury Rafał Skąpski, dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło i Urszula Derendarz, bibliotekarka z Piotrkowa Trybunalskiego, stwierdzali, że takie centra byłyby szczególnie potrzebne w małych ośrodkach, zaniedbanych kulturalnie.

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o języku polskim.

W tej części posiedzenia wzięli udział poseł sprawozdawca Zdzisław Podkański, wiceminister kultury R. Skąpski, Elżbieta Bober, Jolanta Skocka i Krystyna Petri z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz przedstawiciele Rady Języka Polskiego.

Rozpatrywana nowelizacja zmierza do stworzenia podstaw prawnych umożliwiających urzędowe poświadczanie znajomości języka polskiego przez cudzoziemców oraz obywateli polskich mieszkających za granicą. W tym celu ustawa przewiduje utworzenie Państwowej Komisji Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego jako organu nadzorującego przeprowadzanie egzaminów oraz powoływanie państwowych komisji egzaminacyjnych, do których zadań należy przeprowadzanie egzaminów znajomości języka polskiego.

W wyniku wnikliwej dyskusji i głosowania komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie 7 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Irena Kurzępa.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Traktatu WIPO o prawie autorskim, sporządzonego w Genewie dnia 20 grudnia 1996 r.

W tym punkcie wysłuchano informacji wiceministra kultury R. Skąpskiego oraz dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Ewy Ziemiszewskiej.

W głosowaniu Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła omawianą ustawę ratyfikacyjną. Postanowiono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Krystyna Doktorowicz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa