Narzędzia:

16 lipca 2002 r.

16.07.2002

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska zapoznano się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2001 r. wraz z analizą NIK w zakresie: części budżetowej 22 - Gospodarka wodna, części budżetowej 41 - Środowisko, części budżetowej 83 - Rezerwy celowe w zakresie pozycji 55, środków bezzwrotnych pochodzących z zagranicy i wydatków nimi finansowanych, w zakresie programów, za realizację których odpowiedzialny jest minister właściwy do spraw środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, części budżetowej 85 - Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działów: 020 - Leśnictwo, 900 - Gospodarka komunalna i ochrona środowiska, 925 - Ogrody botaniczne i zoologiczne oraz naturalne obszary i obiekty chronionej przyrody, a także planu finansowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Senatorowie wysłuchali informacji na ten temat przedstawionych przez wiceministra środowiska Krzysztofa Panasa. O wykorzystaniu środków pomocowych przeznaczonych na ochronę środowiska mówiła dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej w Ministerstwie Środowiska Grażyna Niesyto.

Pozytywną opinię na temat wykonania w 2001 r. budżetu w zakresie ochrony środowiska przedstawił dyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zagospodarowania Przestrzennego w Najwyższej Izbie Kontroli Andrzej Głowacki. W sprawozdaniu NIK wskazano tylko na drobne nieprawidłowości.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Ochwat zwrócił uwagę na brak dyscypliny w ściągalności opodatkowania od użytkowników środowiska.

W opinii dyrektora A. Głowackiego, problem stanowi to, ze użytkownicy środowiska sami naliczają i odprowadzają opłaty z tego tytułu. Ten system nie jest doskonały, brak jest listy użytkowników (konieczne byłoby skomputeryzowanie). Jego zdaniem, system oparty na pełnej dobrowolności i zaufaniu nie spełnia oczekiwań.

Podsumowując dyskusję, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska senator Adam Graczyński stwierdził, że należy wystąpić do Ministerstwa Środowiska o rozwiązanie problemu ewidencji płacących na środowisko. Ponadto senator zwrócił uwagę na zbyt wysokie, jego zdaniem, koszty funkcjonowania NFOŚiGW. Ponadto senator zapowiedział, że wystąpi do sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej o doprecyzowanie wymagań, jakie należy spełnić, by otrzymać pieniądze z funduszy unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa