Narzędzia:

2 maja 2002 r.

02.05.2002

2 maja 2002 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli polonijnych organizacji kontynentalnych i Rady Polonii Świata, uczestniczących w senackiej debacie na temat polityki państwa wobec Polonii i Polaków za granicą. Na wniosek prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala postanowiono przekazać na ręce marszałka Longina Pastusiaka list z podziękowaniami za zorganizowanie posiedzenia Senatu poświęconego sprawom Polonii i Polaków za granicą oraz obiecujące rezultaty przeprowadzonej debaty:

W Pan

prof. Longin Pastusiak

Marszałek Senatu RP

Warszawa

My, uczestnicy Debaty Polonijnej, która odbyła się podczas 15. posiedzenia Senatu RP w dniu 30 kwietnia 2002 roku składamy serdeczne wyrazy podziękowania Panu Marszałkowi za tę historyczną inicjatywę, w której po raz pierwszy wzięły udział najwyższe władze Państwa Polskiego i organizacji polonijnych ze wszystkich kontynentów.

Dziękujemy zwłaszcza za osobiste zaangażowanie Pana Marszałka, za partnerską atmosferę i za uchwałę Senatu, z którą wiążemy wielkie nadzieje.

Jesteśmy radzi, że po raz pierwszy w historii naszych stosunków z Trzecią Rzecząpospolitą najwyższe władze ustawodawcze podjęły decyzję o nawiązaniu stałej współpracy z Polonią i Polakami za Granicą poprzez Polonijną Radę Konsultacyjną.

Prosimy przyjąć wyrazy najwyższego uznania za umiejętność zainteresowania naszymi sprawami wszystkich najwyższych władz Państwa Polskiego oraz wciągnięcia ich w orbitę spraw polonijnych.

List podpisało ponad dwudziestu przedstawicieli organizacji polonijnych uczestniczących w debacie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie