Narzędzia:

11 listopada 2001 r.

11.11.2001

11 listopada 2001 r. w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, celebrowaną przez biskupa Sławoja Leszka Głódzia. Główne uroczystości obchodów święta odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Polska to wielka rzecz. Troska o nią, współczesny patriotyzm, znaczy dzisiaj wykorzystanie wszystkich możliwości i nietracenie czasu. Znaczy też przezwyciężenie własnych słabości" - powiedział podczas uroczystości prezydent Aleksander Kwaśniewski. Prezydent wyraził też przekonanie, że dla Polski nie ma lepszej przyszłości niż Unia Europejska.

W uroczystości uczestniczyli także: prezes Rady Ministrów Leszek Miller, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, przedstawiciele parlamentu, rządu, weterani oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Na rozkaz szefa MON przed uroczystą odprawą wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddano 12 salw armatnich. Uroczystość na placu Piłsudskiego zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych wojska, policji i straży granicznej. Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i minister obrony złożyli wieńce przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie obchodów artyści warszawskich scen przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego odegrali scenę przejęcia władzy wojskowej i naczelnego dowództwa przez brygadiera Józefa Piłsudskiego w 1918 roku. Ulicą Królewską przejechały powozy z "członkami Rady Regencyjnej" i "komendantem", który wygłosił pierwszy rozkaz do żołnierzy.

Z okazji Święta Niepodległości prezydent A. Kwaśniewski wręczył odznaczenia państwowe 26 osobom. W Pałacu Prezydenckim otworzył wystawę "Marsz, marsz Dąbrowski", poświęconą polskiemu hymnowi i tradycjom niepodległościowym.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senacki Zespół Samorządowy podpisał porozumienie z samorządowcami

Senacki Zespół Samorządowy na posiedzeniu 16 czerwca br. podpisał z organizacjami, skupiającymi samorządy z różnych stron Polski, porozumienie na rzecz rozwoju samorządów terytorialnych.

Spotkanie Parlamentarnej Grupy Polsko-Irańskiej z ambasadorem Iranu

Na spotkaniu 16 czerwca br. dyskutowano między innymi o kontaktach handlowych i planach intensyfikacji relacji międzyparlamentarnych.

Spotkanie Parlamentarnej Grupy Polsko-Tajlandzkiej z Ambasadorem Tajlandii

Rozmowy, które odbyły się 15 czerwca br., dotyczyły m.in. współpracy międzyparlamentarnej oraz intensyfikacji kontaktów gospodarczych.