Narzędzia:

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

12.01.2024
Fot. Michał Józefaciuk

Zmarł Adam Chłopek zasłużony działacz, propagator oświaty polskiej na Ukrainie, prezes Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska po śmierci Adama Chłopka  złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa Chłopka:

"Z głębokim żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Pana Adama Chłopka, wielce zasłużonego działacza polskiego i niestrudzonego propagatora oświaty polskiej na Ukrainie. Jego odejście to wielka strata nie tylko dla Polaków na Ukrainie, ale także dla całej społeczności polskiej na świecie.

W Osobie Zmarłego tracimy twórcę i wieloletniego dyrektora Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie, naczelnika Instytutu Modernizacji Treści Oświaty, ale przede wszystkim Człowieka, który całe życie poświęcił misji krzewienia języka polskiego oraz utrzymania przez Polaków i osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe za naszą wschodnią granicą więzi z krajem. Osobę, która nie ustając w wysiłkach na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, narodowej tradycji i obyczaju, stała się wzorem polskiego patrioty.

Jako marszałek Senatu, w imieniu własnym oraz całej Izby parlamentu, urzeczywistniającej zwycięstwo idei niepodległościowej i demokratycznej, sprawującej zgodnie z historyczną tradycją patronat nad Polonią i Polakami w świecie, składam Jego Bliskim i wychowankom wyrazy głębokiego współczucia.

Niech spoczywa w pokoju!"


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.