Narzędzia:

Hołd dla byłego prezydenta Gdańska

13.01.2024
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu.

W piątą rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz senatorowie Tomasz Grodzki, Wadim Tyszkiewicz i Sławomir Rybicki wzięli udział w uroczystościach w Gdańsku.

W Instytucie Kultury Miejskiej marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, senatorowie Wadim Tyszkiewicz i Sławomir Rybicki uczestniczyli w ogłoszeniu laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. Statuetkę otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zawidowici w Bośni i Hercegowinie, które od lat 90. XX w. niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie. Jak wyjaśniają organizatorzy, nagroda jest przyznawana tym, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.

Głównym punktem obchodów rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza była uroczystość przy płycie pamiątkowej, nieopodal Złotej Bramy w Gdańsku. Kilkanaście metrów od tego miejsca 13 stycznia 2019 r. stała scena Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której zamachowiec śmiertelnie ugodził nożem Pawła Adamowicza. Prezydent zmarł dzień później.

Małgorzata Kidawa-Błońska, Tomasz Grodzki i Sławomir Rybicki wzięli udział w uroczystości „Światełko dla Pawła Adamowicza”. Marszałek Kidawa-Błońska złożyła kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Wraz z senatorami uczestniczyła w modlitwie międzywyznaniowej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku oraz koncercie „Polska jako wspólnota”.

Na uroczystościach rocznicowych 13 stycznia 2024 r. byli obecni premier Donald Tusk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.