Narzędzia:

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2023

1 września 1939 r. napaścią na Polskę Niemcy rozpoczęli II wojnę światową. W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom i cywilom, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą.

1 września 1939 r. o 4.40 Niemcy zaatakowały Wieluń. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Tak rozpoczęła się największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r.; w Europie do 8 maja 1945 r. Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej 50–78 mln ludzi. Wśród ofiar było prawie 6 mln Polaków.

Senat w swoich uchwałach upamiętnił ofiary i bohaterów II wojny światowej, oddając hołd poległym, zamordowanym i represjonowanym Polakom. W uchwałach z okazji 70. i 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreślono, że był to najbardziej ponury okres w dziejach ludzkości. Zapanował czas pogardy dla drugiego człowieka i czas zbrodni. Senatorowie wskazywali, że Polacy poddani zostali licznym represjom takim, jak: egzekucje, przesiedlenia czy zabór mienia. Miały one miejsce zarówno ze strony nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego, który 17 września 1939 r. zaatakował Polskę od wschodu. Symbolami tych represji są niemieckie obozy zagłady i Katyń. W uchwale Senatu z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej czytamy: „Zachodnia Europa przerażona okropnościami II wojny światowej nieustannie dąży do pojednania między narodami, opartego na prawdzie, pamięci tamtych strasznych zdarzeń i wzajemnym wybaczeniu win”.