Narzędzia:

Wicemarszałkini Senatu RP na spotkaniu przewodniczących komisji UE parlamentów V4

17.04.2023
fot. Kancelaria Senatu

W dniach 16-18 kwietnia br. w Budapeszcie Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska- Stanecka uczestniczy w spotkaniu przewodniczących Komisji właściwych w sprawach Unii Europejskiej parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W dyskusji omówiono priorytety szwedzkiej prezydencji w Radzie UE oraz możliwe zadania stojące przed następnymi krajami, które będą sprawować prezydencję. Głos w debacie zabrali m.in. ambasadora Szwecji na Węgrzech, Dag Filip Hartelius oraz Sekretarz Stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości Węgier Janos Bok.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka w swoim wystąpieniu przypomniała, jak istotna jest kwestia koordynacji najważniejszych wyzwań, jakie obecnie stoją przed Unią Europejską czyli wojny w Ukrainie oraz wzmocnienia bezpieczeństwa i dobrobytu w całej Unii. Podkreśliła, że Grupa Wyszehradzka powinna popierać szwedzkie priorytety i odpowiadać nie tylko na bieżące potrzeby Ukrainy, lecz spróbować znaleźć model wsparcia dla całej Wspólnoty. Jako przykład podała problemy z transportem ukraińskiego zboża i potrzeby zapewnienia bezpiecznych dróg jego transportu tak, by rynki państw tranzytowych nie były nim zalewane. Podkreśliła, że zamykanie granic nie rozwiąże problemu, który prawdopodobnie będzie jedynie narastał. Wicemarszałkini Senatu zaznaczyła, że nie wyobraża sobie zaprzestania pomagania Ukrainie w kwestii transportu zboża.

Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka podkreśliła też potrzebę wsparcia prawnego tak, by sprawców zbrodni w Ukrainie pociągnąć do odpowiedzialności. Nawiązała do pobytu delegacji Senatu w Ukrainie, przywołując jej pobyt w Buczy i tragiczne obrazy, z jakimi się tam spotkała. Wyraziła poparcie dla presji na utworzenie stosownego trybunału mającego ścigać rosyjskie zbrodnie. Uznała, że pomoc humanitarna oraz stabilizacyjna dla Ukrainy jest niezwykle ważna nie tylko dla państw V4 ale dla stabilności całej Unii.

Drugim tematem poruszonym w trakcie obrad było bezpieczeństwo energetyczne oraz zielona transformacja. Prelegentem w tej części spotkania był Attila Steiner, Sekretarz Stanu w Ministerstwie ds. Energii węgierskiego rządu.

W swoim komentarzu do kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa Wicemarszałkini Morawska-Stanecka zwróciła uwagę na temat migracji. Przypomniała, że globalne ocieplenie oraz brak dostępu do wody pitnej spowoduje, że ludzie mieszkający w terenach globalnego południa będą migrować w sposób ciągły. Podkreśliła, że transformacja energetyczna jest istotna nie tylko z uwagi na sam klimat ale na bezpieczeństwo jako całość. Gabriela Morawska-Stanecka za priorytet uznała rozwój energetyki jądrowej. W jej ocenie nie ma bowiem innej możliwości szybkiego uniezależnienia się od paliw kopalnych bez takiego systemu, który pozwoli zachować nam bezpieczeństwo tak, by żaden obywatel naszego kraju nie pozostał w tyle. Wicemarszałkini zauważyła też, że do 2040 roku z krajowego systemu energetycznego wycofane mają zostać moce pochodzące z węgla kamiennego i brunatnego.

Uczestniczący w spotkaniu parlamentarzyści w przyjętych konkluzjach zapewnili o swym poparciu dla priorytetów szwedzkiej prezydencji, która w adekwatny sposób rozpoznała najbardziej palące kwestie w agendzie Unii Europejskiej. Zaapelowali o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych agresji na Ukrainę oraz wyrazili wsparcie dla państw kandydujących w ich procesie integracji z Unią Europejską. W temacie zielonej transformacji wyrazili przekonanie, że Europejski Zielony Ład przyczyni się do stworzenia w Unii efektywnej i zasobooszczędnej gospodarki oraz podkreślili prawo każdego państwa członkowskiego do określania własnego miksu energetycznego, jak zapisano w Traktatach.

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka zaprosiła uczestników budapesztańskich obrad na następne spotkanie V4 do Polski, którego gospodarzem jesienią bieżącego roku ma być Senat RP.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.