Narzędzia:

Święto Wojska Polskiego

14.08.2022

15 sierpnia 2022 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a także 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. Święto Żołnierza Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. dla upamiętnienia walk w obronie ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wybrano 15 sierpnia, gdyż w tym dniu, w godzinach nocnych, pierwsze oddziały 21. Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Zaczęła się w ten sposób kontrofensywa, która przesądziła o zwycięskim końcu wojny z Rosją. „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski” – napisał w rozkazie z 4 sierpnia 1923 r. minister spraw wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki. Święto to obchodzono do 1947 r. Decyzją władz komunistycznych ustanowiono Dzień Wojska Polskiego, przypadający 12 października, w rocznicę walk pod Lenino. W latach 1990–92 święto wojska obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia przywróciła ustawa z 1992 r.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r., kiedy to wojska polskie zostały wyparte z Radzymina a siły sowieckie znalazły się tuż pod Warszawą. Polska obrona wycofała się na drugą linię w rejonie Radzymina i Ossowa. Bitwa pod Ossowem 13–14 sierpnia była pierwszym starciem, zakończonym zwycięstwem Polaków. Radzymin został odbity 15 sierpnia. Dzień później dowodzona przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego ofensywa znad Wieprza przełamała sowiecką obronę, docierając na tyły wojsk atakujących Warszawę. Olbrzymią rolę w zwycięstwie odegrała Armia Ochotnicza dowodzona przez gen. Józefa Hallera. W bitwie zginęło ok. 4,5 tys. polskich żołnierzy. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon Bitwa Warszawska była jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata.

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Senat, „pomny zwycięstwa i uratowania Europy przed nawałnicą bolszewicką”, ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Izba 12 sierpnia 2020 r. podjęła też uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i jej zapomnianych Bohaterów. Senatorowie podkreślili w niej, że „Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim uratowało nie tylko suwerenność naszej Ojczyzny, lecz także ład demokratyczny całej Europy. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji”. Senat oddał hołd wszystkim, którzy walczyli wówczas o niepodległość Polski. „W sposób szczególny pamiętamy o zapomnianych Bohaterach tej bitwy, wymazywanych z historii przez reżim komunistyczny, wśród których był między innymi kpt. Stefan Pogonowski (…) i rtm. Aleksander Napiórkowski” – napisano w uchwale. Senatorowie podkreślili, że wojna z lat 1919–20 była zbiorowym wysiłkiem całego narodu polskiego, wszystkich jego warstw społecznych, a także mniejszości narodowych. „Pamiętamy o bohaterstwie kobiet z Ochotniczej Legii Kobiet oraz wszystkich, którzy służyli w jednostkach pomocniczych. Razem z Polakami przeciwko bolszewikom walczyło wojsko ukraińskie, oddziały białoruskie, żołnierze demokratycznej « III Rosji». Wspominamy postawę Francji, która umożliwiła efektywne dostawy broni i amunicji, a jej misja wojskowa wspomagała dowództwo polskie. Nie zapomnimy czynu zbrojnego lotników amerykańskich z Eskadry Kościuszkowskiej, belgijskiego pociągu sanitarnego, życzliwości Łotyszy, Estończyków i Finów. Szczególnie pamiętamy o braciach Węgrach, którzy odstąpili Polsce swoje zapasy amunicji oraz dostarczali ją aż do końca działań zbrojnych” – czytamy w uchwale.