Narzędzia:

Wizyta Marszałka Senatu RP w Wieliczce

27.07.2021
Wielliczka, spotkanie z osobami zaangażowanymi w walkę z pandemią, fot. Łukasz Kamiński - Kancelaria Senatu

Proszę przyjąć w imieniu Senatu i moim głębokie podziękowania za to, co państwo robiliście, by Wieliczka przetrwała pandemię – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do osób, wyróżnionych za swój wkład w walkę z COVID-19 w tym mieście. Marszałek wziął udział 27 lipca br. w uroczystości, podczas której wraz z burmistrzem miasta Arturem Koziołem wręczył podziękowania osobom i instytucjom, zaangażowanym w zwalczanie epidemii koronawirusa. Otrzymali je między innymi szefowie miejscowej straży pożarnej i straży miejskiej, infrastruktury komunalnej, ośrodka pomocy społecznej oraz zakładu opieki zdrowotnej.

W swoim wystąpieniu Marszałek Grodzki zauważył, że pandemia koronawirusa przewróciła nasze życie do góry nogami w wielu dziedzinach -  od edukacji, przez gospodarkę, po ochronę zdrowia. Obok poświęcenia personelu medycznego, pandemia ma też -  jak to określił prof. Grodzki swoich cichych bohaterów, którzy nie bacząc na zagrożenie dbali o to, by funkcjonował nasz kraj, województwa czy miasta. To ci – wyliczał Marszałek - którzy zajmowali się infrastrukturą, kanalizacją, transportem, pilnowali porządku czy opiekowali się osobami, które wymagały pomocy. „To są opowieści, które zdarzały się w całe Polsce, ale nie wszyscy wpadli na to, by tym cichym bohaterom pandemii podziękować” – zaznaczył Marszałek. „I dlatego proszę przyjąć w imieniu Senatu RP i ode mnie osobiście ogromnie wyrazy wdzięczności i podziękowania za to, co państwo robiliście, żeby Wieliczka przetrwała pandemię” – podkreślił.

Prof. Tomasz Grodzki zauważył, że działalność wyróżnionych, z których każdy na swoim odcinku wypełnił swoje zadanie, nie bacząc na to, że żyjemy w czasach zagrożenia, tylko myślał o innych,  to jest najlepsza egzemplifikacja maksymy, którą sam stara się zaszczepić swoim studentom: alteri vivas oportet, si vis tibi vivere – na tyle, na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie. „Stanowicie znakomity przykład, że niezależnie od miejsca, w którym was życie postawiło, tę maksymę świadomie czy nieświadomie wdrażaliście w życie i za to jestem wam winien jestem dozgonną głęboką wdzięczność i i podziękowanie, bo to jest fundament, na którym można budować solidarność społeczną, wzajemne zrozumienie, szacunek, a z pewnością będzie to korzystne dla przyszłości naszej ukochanej ojczyzny” – powiedział Marszałek Senatu RP.

WizytaMarszałka Senatu RP w Wieliczce na zaproszenie burmistrza miasta, Artura Kozioła, miała związek z obchodzonym w tym czasie Świętem Miasta – Dniami Świętej Kingi oraz 5. rocznicą Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się m. in w podwielickich Brzegach.

W Wieliczce Marszałek Senatu rozmawiał z burmistrzem i złożył kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości, a następnie udał się na teren dawnego Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie 5 lat temu odbywały się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka.  Prof. Grodzki odwiedził Ośrodek Wsparcia Dziennego dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych - Dom Miłosierdzia na obrzeżach Campusu, który powstał jako dar Gminy Wieliczka i jako pamiątka ŚDM w 2016 roku. Dom wraz z kopią figury Matki Boskiej Loretańskiej poświęcił podczas pobytu w Brzegach papież Franciszek.  

Podczas spotkania z personelem i podopiecznymi Domu prof. Tomasz Grodzki zauważył, że po takich wydarzeniach jak ŚDM zostaje najczęściej puste pole, ale w Brzegach stało się inaczej. „To dzieło, które zdarzyło się pięć lat temu zostało przekute w codzienność i ten piękny ośrodek jest doskonałym przykładem tego, że nie  trzeba żyć tylko dla siebie, trzeba żyć także dla innych” – powiedział Marszałek Senatu. Jak dodał, Dom Miłosierdzia to także przykład humanizmu, człowieczeństwa i tego,  jak jesteśmy gotowi służyć innym.

Z okazji piątej rocznicy powstania Domu Miłosierdzia Marszałek zjadł z podopiecznymi Domu Miłosierdzia okolicznościowy tort. Zasadził także drzewo na terenie Campusu Misericordiae oraz zwiedził wystawę, poświęconą świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II.

Prof. Tomasz Grodzki spotkał się także z przedsiębiorcami z Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która powstała na części dawnego Campusu Misericordiae. Odwiedził centrum logistyczne oraz nowo budowaną halę magazynową. W rozmowach z inwestorami zwracał uwagę na działania Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu RP i podkreślał, że Senat jest otwarty dla przedsiębiorców i ich postulatów.  Marszałek wyraził również przekonanie, że działania podejmowane przez przedsiębiorców w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej służą rozwojowi gospodarczemu kraju i pomyślności Rzeczypospolitej i jej obywateli.

Wcześniej Marszałek Senatu spotkał się w Dworze Hucisko z Piotrem Rozwadowskim, stryjecznym wnukiem generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, który był jednym z głównodowodzących Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a według niektórych historyków głównym architektem polskiego zwycięstwa w tej bitwie. Rozmowy dotyczyły między innymi upamiętnienia generała Jordan-Rozwadowskiego, które będzie miało miejsce  podczas uroczystości w Krakowie 12 sierpnia br. Rozmawiano także o działalności w Polsce Zakonu Kawalerów Maltańskich, którego członkiem jest Piotr Rozwadowski. Rocznie Zakon przeznacza około 20 milionów złotych na działalność charytatywną, w tym prowadzenie szpitali, placówek opiekuńczych i pomoc osobom w kryzysie bezdomności.