Narzędzia:

Marszałek Senatu o 15. posiedzeniu Izby i spotkaniu z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu

10.09.2020
Fot Marta Marchlewska - Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki na briefingu poprzedzającym 15. posiedzenie Senatu zapowiedział, że porządek zaplanowanego na dwa dni posiedzenia obejmuje kolejne rozwiązania dotyczące tzw. tarczy antykryzysowej, ułatwiającej walkę ze skutkami koronawirusa - tym razem dotyczące turystyki.

Ponadto Izba zajmie się pomorskim obszarem metropolitalnym i wysłucha Informacji ministra zdrowia w sprawie przygotowań do spodziewanego jesiennego wzrostu zachorowań na grypę w związku z panującą epidemią COVID-19. Prof. Tomasz Grodzki zapowiedział także, że pod koniec posiedzenia Rzecznik Praw Dziecka przedstawi sprawozdanie ze swojej działalności.

Marszałek poinformował ponadto dziennikarzy o spotkaniu zprzewodniczącym ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkowem, które odbyło się w środę, 9 września br. wieczorem. "To było krótkie robocze spotkanie w drodze, kiedy pan przewodniczący Razumkow leciał na Litwę, ale było niezwykle cenne. Po pierwsze, on jest młodym przewodniczącym, który objął władzę w 2019 roku, po drugie jest to niezwykle otwarty myślący perspektywicznie, patrzący w przyszłość polityk nowej generacji polityków ukraińskich" - powiedział prof. Grodzki odpowiadając na pytania w trakcie briefingu.

Marszałek podkreślił, że rozmowa z ukraińskim politykiem dotyczyła wielu tematów, w tym budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz zwołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina. "W tej chwili na Polskę przypada konieczność zwołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina - którego z protokołu przewodniczącym jest marszałek Senatu - i takie spotkanie umówiliśmy się, że trzeba zwołać, w reżimie pandemicznym oczywiście, ale jak najszybciej, dlatego że tematów do dyskusji jest mnóstwo" - zaznaczył.

Marszałek, pytany o przebieg rozmowy na temat Nordstream 2, powiedział: "Wymieniliśmy się uwagami i w tej materii jest zgoda". "Ale powtarzam, to było krótkie, robocze spotkanie, gdzie zasygnalizowaliśmy tematy, nad którymi dyskusja będzie pogłębiona na Zgromadzeniu Parlamentarnym trzech państw lub podczas oficjalnych wizyt bilateralnych" - zaznaczył.