Narzędzia:

Marszałek Senatu wręczył akty powołania doradcom ds. kontroli konstytucyjności prawa

09.01.2020
Marszałek Senatu wręcza akty powołania doradcom konstytucjonalistom (fot. Kancelaria Senatu - Michał Józefaciuk)

Marszałek Senatu powołał członków Zespołu ds. konstytucyjności ustaw

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki wręczył w czwartek, 9 stycznia br., akty powołania w skład Zespołu Doradców do spraw kontroli konstytucyjności ustaw. Zespół będzie działał przy Marszałku Senatu jako organ opiniodawczo-doradczy.

W swoim wystąpieniu prof. Grodzki porównał stanowienie prawa do chirurgii. „Jeżelibyśmy tak uprawiali chirurgię, jak ciało ustawodawcze uprawia legislację, gdzie niedbale robi się pierwszą operację, a potem się siedem razy poprawia, to taki chirurg byłby potępiony na wieki - politykom to jakoś uchodzi” – zauważył Marszałek.  Zwrócił uwagę, że zarówno na forum krajowym, jak i zagranicznym coraz częstsze są opinie, że Polska kolejnymi ustawami„ napina strunę ryzyka” jeśli chodzi o naruszanie praworządności.  Marszałek Senatu podkreślił, że miał okazję przekonać się o tym zarówno podczas ostatniej wizyty w Brukseli i rozmów z Komisją Europejską, jak i podczas spotkania w Senacie z Komisją Wenecką. „Wasza pomoc jest szalenie ważna, w kluczowych kwestiach będziemy prosić Państwa o zdanie” – podkreślił Marszałek, zwracając się do członków zespołu.

Przewodniczący gremium, prof. Marek Chmaj zapewnił, że członkowie zespołu będą służyć swoją wiedzą, doświadczeniem i rozsądkiem po to, by niezależnie wskazywać Senatowi które przepisy ustaw wychodzących z Sejmu ich zdaniem są niezgodne z Konstytucją, bądź które przepisy ustaw już obowiązujących mogą naruszać ustawę zasadniczą. „Mamy nadzieję, że budynek parlamentu znowu stanie się świątynią mądrości i sprawiedliwości, i że emocje będziemy mogli zastąpić argumentem wiedzy, kultury prawnej i merytoryczności” – powiedział prof. Chmaj.

Do zakresu działania Zespołu Doradców do spraw kontroli konstytucyjności ustaw należeć będzie sporządzanie na zlecenie Marszałka Senatu i Prezydium Senatu opinii w sprawie zgodności z Konstytucją ustaw uchwalonych przez Sejm i przekazanych Senatowi, projektów ustaw wniesionych do Marszałka Senatu oraz ustaw ogłoszonych w Dzienniku Ustaw, w odniesieniu do których są wątpliwości co do zgodności z Konstytucją. Członkowie zespołu będą pracować społecznie.

W skład zespołu wchodzą:

 1)     prof. dr hab. Marek Chmaj - przewodniczący;

2)     dr hab. Ryszard Balicki, prof. UWr;

3)    dr hab. Jacek Barcik, prof. UŚl.

4)    dr hab. Mariusz Bidziński, prof. Uniwersytetu SWPS;

5)    dr hab. Agnieszka Bień-Kacała, prof. UMK;

6)    dr hab. Marcin Dąbrowski;

7)    dr hab. Radosław Grabowski, prof. UR;

8)    dr hab.Tomasz Koncewicz, prof. UG

9)     dr hab. Bartłomiej Nowotarski, prof. UE we Wrocławiu;

10)   dr hab. Sławomir Patyra, prof. UMCS;

11)   dr hab. Ryszard Piotrowski, prof. UW;

12)   dr hab. Anna Rakowska-Trela, prof. UŁ;

13)   prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego;

14)   prof. dr hab. Bronisław Sitek;

15)   dr Tomasz Zalasiński.