Narzędzia:

22 kwietnia 2009 r.

22.04.2009

22 kwietnia 2009 r. w Senacie otwarto wystawę poświęconą Stefanowi Korbońskiemu (1901-1989) - mężowi stanu, patriocie, politykowi ruchu ludowego. Tego samego dnia Izba podjęła uchwałę w sprawie uczczenia jego pamięci.

Otwarta w Senacie ekspozycja, zorganizowana w 20. rocznicę śmierci Stefana Korbońskiego, została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Ruchu Ludowego. Prezentuje ona kolejne etapy patriotycznej działalności tego męża stanu, który swoje życie poświęcił walce o wolną i niepodległa ojczyznę.

Podczas uroczystości wysłuchano krótkiego filmowego wystąpienia wdowy po Stefanie Korbońskim, Zofii, która z uwagi na stan zdrowia nie mogła przyjechać do Polski.

Otwierając wystawę marszałek Bogdan Borusewicz poinformował, że podjęta przez Senat uchwała zostanie niebawem przesłana Zofii Korbońskiej. Marszałek podkreślił, że Zofia i Stefan Korbońscy byli i są dla jego pokolenia przykładem, jak żyć, jaką postawę przyjmować wobec istniejącej rzeczywistości, a także jak oceniać PRL. Książki Stefana Korbońskiego były dla powojennego pokolenia Polaków lekturą podstawową i one to pokolenie kształtowały. Dzięki takim postaciom jak Stefan Korboński, ich pracy na rzecz wolności i demokracji, Polacy wychowani w PRL wiedzieli, do jakich ideałów powinni się odwoływać.

W okresie stanu wojennego - przypomniał marszałek B. Borusewicz - "Solidarność" czerpała z wzorców i doświadczeń polskiego państwa podziemnego okresu II wojny światowej. I dlatego - jak stwierdził - mimo okupacji niemieckiej, sowieckiej i PRL-u ciągłość historyczna wolnej i niepodległej Polski nie została zerwana.

Marszałek zapewnił, że Senat będzie pokazywał i upowszechniał wybitne postacie polskiej historii, które powinny być dla nas przykładem, i z których jako naród możemy być dumni. Korboński - podkreślił - widział sprawy Polski w kontekście światowym. Wiedział, że totalitaryzm można obalić tylko we współpracy z wszystkimi ujarzmionymi narodami.

Zdaniem marszałka B. Borusewicza, wystawę o Stefanie Korbońskim należy zadedykować kolejnym pokoleniom, tak by młodym Polakom przybliżyć tę postać niezwykle zasłużoną dla demokracji, której 20-lecie odrodzenia w tym roku świętujemy.

Marszałek podziękował inicjatorom uchwały oddającej hołd wielkiemu Polakowi, organizatorom wystawy i wszystkim uczestniczącym w uroczystości gościom.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie