Narzędzia:

21–22 kwietnia 2009 r.

21.04.2009

21 i 22 kwietnia 2009 r., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, wizytę w Polsce złożyła delegacja Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii z przewodniczącym Hovikiem Abrahamyanem.

21 kwietnia armeńską delegację przyjął marszałek B. Borusewicz. Podczas spotkania przewodniczący H. Abrahamyan wysoko ocenił współpracę między parlamentami Polski i Armenii. Poinformował także o powstaniu bilateralnej grupy parlamentarnej. Jej zadaniem będzie zdynamizowanie dwustronnych kontaktów parlamentarnych, które – choć nie bezpośrednio – będą miały wpływ na rozwój współpracy także w innych dziedzinach. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego zadeklarował gotowość Armenii do intensywniejszej współpracy gospodarczej z naszym krajem. Z uznaniem wyraził się też o zaangażowaniu Polski w propozycję Partnerstwa Wschodniego.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polska jest zainteresowana dobrą współpracą z Armenią. Zdaniem marszałka, Partnerstwo Wschodnie wzmocni stabilność, ożywi też kontakty jego kraju z Unią Europejską, podobnie jak pozostałym państwom biorącym w nim udział. W opinii marszałka Senatu, zaangażowanie Armenii w inicjatywę Partnerstwo Wschodnie jest bardzo ważne, służyć będzie zbliżeniu z Unią, a także rozwojowi ekonomicznemu tego kraju. Szczyt inaugurujący unijne Partnerstwo Wschodnie odbędzie się 7 maja w Pradze.

W rozmowie wiele uwagi poświęcono stabilizacji sytuacji politycznej w regionie Kaukazu. Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Polska niezmiennie opowiada się za pokojowym rozwiązywaniem wszystkich konfliktów w regionie, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Odnosząc się do demonstracji i reakcji sił porządkowych, jakie miały miejsce po wyborach prezydenckich w Armenii, marszałek podkreślił, że Polska identyfikuje się ze stanowiskiem Rady Europy, oczekującej działań wyjaśniających przyczyny i przebieg tamtych wydarzeń.

Marszałek B. Borusewicz przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w Armenii.

Następnie przewodniczący H. Abrahamyan i marszałek B. Borusewicz spotkali się z dziennikarzami. Przewodniczący wysoko ocenił stosunki między parlamentami Polski i Armenii. Dodał, że bardzo ceni sobie również polsko-szwedzką propozycję Partnerstwa Wschodniego. "Przyjaźń między naszymi państwami, rozpoczęta jeszcze w XI wieku, jest kontynuowana poprzez współpracę parlamentów obu krajów. Chcemy ją jeszcze bardziej umacniać" – podkreślił H. Abrahamyan.

Marszałek B. Borusewicz poinformował, że rozmowy z armeńskim politykiem dotyczyły stosunków politycznych między państwami, współpracy międzyparlamentarnej, a także sytuacji w regionie Kaukazu. Dyskutowano również na temat Partnerstwa Wschodniego. "Cieszę się, że Armenia ocenia pozytywnie tę inicjatywę" – stwierdził marszałek Senatu.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa przewidująca zacieśnienie stosunków między Unią Europejską a jej wschodnimi sąsiadami. Obok Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy do tej inicjatywy została zaproszona Białoruś. W ramach Partnerstwa Unia będzie zacieśniać współpracę z tymi krajami zarówno w wymiarze pogłębionych stosunków dwustronnych (poprzez zawarcie umów stowarzyszeniowych), jak też w ramach wielostronnej współpracy regionalnej. Do końca 2013 r. na Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska przeznaczyła dodatkowe 600 mln euro. Szczyt inaugurujący unijne Partnerstwo Wschodnie odbędzie się 7 maja w Pradze.

Marszałek B. Borusewicz zaznaczył, że w trakcie spotkania z H. Abrahamyanem podkreślał wagę Armenii w stabilizacji sytuacji politycznej w regionie Kaukazu.

21 kwietnia delegację Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii przyjęli także marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Podczas spotkania premier D. Tusk podkreślił znaczenie Armenii jako ważnego państwa w regionie Kaukazu Południowego. Odnosząc się do inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, rozmówcy zgodzili się, że stanowi ona nowy ważny instrument Unii Europejskiej, który pomoże wzmocnić relacje Armenii ze Wspólnotą. Partnerstwo może się także przyczynić do pogłębienia stabilizacji i rozwoju gospodarki całego regionu Kaukazu Południowego. Jednym z ważnych tematów spotkania była kwestia wpływu światowego kryzysu ekonomicznego na gospodarkę Polski i Armenii. Politycy wskazali również na potrzebę zacieśniania relacji polsko-armeńskich na forum rządowym i parlamentarnym.

22 kwietnia delegacja Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii przebywała w Krakowie, gdzie spotkała się m.in. z wojewodą małopolską Jerzym Millerem.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie