Narzędzia:

31 marca 2009 r.

31.03.2009

31 marca 2009 r. wicemarszałek Zbigniew Romaszewski spotkał się w Senacie z dziennikarzami emigracyjnego miesięcznika “Irrawaddy” Aung Zawem i Aung Naing Oo.

Wicemarszałek Z. Romaszewski mówił o swoim zainteresowaniu pomocą prześladowanym przez juntę w Birmie. Zapoznał gości z rolą i funkcjonowaniem niegdyś Komisji, a obecnie Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, w obradach której corocznie bierze udział. Wspomniał o swoim rozczarowaniu upolitycznieniem i marginalizacją kwestii praw człowieka na forum rady. W opinii wicemarszałka, odbywa się tam kolejna odsłona polityczno-gospodarczych sporów Północy z Południem.

Goście przedstawili trudną sytuację swoich rodaków pod represywnymi rządami wojskowych. Zwrócili uwagę, że unijne embargo na import birmańskich towarów, a także zakaz wjazdu przedstawicieli junty do państw UE nie przyczyniają się do złagodzenia represji. Równie nieskuteczne są sankcje ekonomiczne USA. W Birmie jest obecnie około 2 tysięcy więźniów politycznych, w tym kobiety i buddyjscy mnisi, a na granicy z Tajlandią koczuje 150 tysięcy uchodźców. Wciąż toczą się walki partyzanckie w dwóch regionach kraju. Dziennikarze uważają, że potrzebna jest nowa międzynarodowa polityka wobec junty. Tymczasem Ludowe Chiny, Indie i Rosja eksploatują surowce, w zamian sprzedając reżimowi broń.

Wicemarszałek Z. Romaszewski zgodził się, że rośnie rola Pekinu w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Zaznaczył, iż przeciwwagą dla wpływów chińskich mogą być demokratyczne Indie. Niemniej tylko USA, w jego opinii, są zdolne skutecznie egzekwować przestrzeganie praw człowieka. Waszyngton uczynił demokratyczną wspólnotę wartości dominantą polityki zagranicznej w 1977 r. i pomagał polskiej opozycji w latach osiemdziesiątych. Wicemarszałek podkreślił, że wobec odradzającego się imperializmu Rosji dziś również potrzebna jest amerykańska obecność w Europie Środkowej.

Pytany o udział w obradach Okrągłego Stołu, wicemarszałek Z. Romaszewski przybliżył birmańskim gościom bezowocne prace podstolika wymiaru sprawiedliwości, którego był ekspertem. Opowiedział także o założonym wraz z żoną Funduszu Pomocy Prawnej strajkującym i represjonowanym. Wicemarszałek wyraził opinię, że podziały polityczne wśród działaczy solidarnościowych były mniej ważne niż wspólny cel. Właśnie brak jedności utrudnia obecnie aktywność opozycji na Białorusi i Kubie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.

Zebranie konstytuujące Polskiej Sekcji Stowarzyszonej APF

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski będzie pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Sekcji Stowarzyszonej Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii (APF).