Narzędzia:

24–25 lutego 2009 r.

24.02.2009

24-25 lutego 2009 r. delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza, na zaproszenie przewodniczącego Senatu Republiki Włoskiej Renato Schifaniego, złożyła oficjalną wizytę w tym kraju. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie Jan Wyrowiński i Stanisław Zając.

Podczas pobytu w Rzymie polska delegacja spotkała się z przewodniczącym R. Schifanim i przewodniczącym Izby Deputowanych Gianfranco Finim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy parlamentarnej, bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego i Partnerstwa Wschodniego. Politycy rozmawiali także o zbliżających się obchodach 20. rocznicy wolnych wyborów do Senatu RP.

Na wspólnej konferencji prasowej marszałek B. Borusewicz i przewodniczący R. Schifani zapowiedzieli, że w gmachu izby wyższej włoskiego parlamentu otworzą wspólnie wystawę fotograficzną, upamiętniającą 20. rocznicę wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 r. "Wybory do Senatu były" – jak przypomniał marszałek B. Borusewicz – "pierwszymi wolnymi wyborami na wschód od Łaby". Jego zdaniem, obchody ich 20-lecia będą miały podniosły charakter i wzmocnią pozycję Polski. Jak poinformował, zaproszenia zostały już wystosowane. Uroczystości odbędą się 2 i 3 czerwca i zostaną zorganizowane - jak podkreślił marszałek Senatu – we współpracy z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.

Przypominając, że Senat ogłosił rok 2009 Rokiem Demokracji, marszałek B. Borusewicz stwierdził, że na pewno będą to bardzo udane obchody. "Można być pewnym, że wzmocnią one pozycję Polski, a także przypomną Europie i światu, gdzie wszystko się zaczęło" – powiedział.

B. Borusewicz i R. Schifani na konferencji prasowej poinformowali też, że jednym z tematów ich rozmowy było bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Uzależnienie od zagranicznych źródeł energii przewodniczący Senatu włoskiego nazwał "niebezpiecznym i niepokojącym".

25 lutego 2009 r. delegacja Senatu RP przebywała w Mediolanie, gdzie spotkała się z prezydentem Regionu Lombardia Roberto Formigonim. Rozmawiano m.in. na temat kryzysu gospodarczego. Politycy zgodzili się, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne mechanizmy wychodzenia z kryzysu i szukać nowatorskich metod, gdyż interwencjonizm nie jest rozwiązaniem. Lombardia jest najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem Włoch. Na poziomie regionalnym współpracują z nią województwo śląskie i mazowieckie.

Podczas pobytu w Mediolanie senatorowie odwiedzili uniwersytet katolicki Sacro Cuore. Spotkali się z rektorem i władzami uniwersytetu, a także ze studentami wydziału ekonomii i stosunków międzynarodowych. Marszałek B. Borusewicz wygłosił wykład "Senat symbolem niepodległości Polski. Kiedy Europa była podzielona", w którym mówił o historii Polski kilku ostatnich dekad, narodzinach "Solidarności" i wyborach 4 czerwca 1989 r. Cały wykład marszałka B. Borusewicza opublikował watykański dziennik "L'Osservatore Romano".

Jak stwierdził marszałek, odrodzenie Senatu przed prawie 20 laty można uznać za symbol odzyskania wolności i przywrócenia demokracji w Polsce. Podkreślił, że suwerenność, prawa obywatelskie, wolność, słuchanie większości to wartości, które naród polski odzyskał dopiero 20 lat temu, choć uważał je za fundamentalne od niepamiętnych czasów. Jak powiedział, "to właśnie Senat jest tą instytucją, która jest w Polsce utożsamiana z niepodległym państwem i pełnymi prawami obywateli".

W opinii marszałka B. Borusewicza, w latach komunizmu Polacy nie żywili "realistycznych nadziei na zmiany". "Muszę przyznać, że i ja, angażując się w działalność opozycyjną przeciwko reżimowi, nie liczyłem na zwycięstwo" – powiedział. Jak stwierdził, "nie można było marzyć o zwycięstwie, wiedząc o porażkach minionych pokoleń".

Strajki w Gdańsku w sierpniu 1980 r. marszałek nazwał zaś "narodowym powstaniem". "Wagę tej daty" - zauważył - "uznają zresztą i ci, którzy stali wówczas po drugiej stronie barykady, nasi przeciwnicy, którzy przyznają dziś, że to właśnie był przełom, który zapoczątkował drogę Polski i środkowej Europy do wolności".

Przypominając wejście Polski do NATO w 1999 r. i przystąpienie do Unii Europejskiej w 2004 r., marszałek B. Borusewicz stwierdził, że odzyskaliśmy w strukturach europejskich miejsce, które powinniśmy zajmować znacznie wcześniej. "Przystąpienie wraz z Polską innych krajów byłego obozu sowieckiego do struktur europejskich oznacza realne i ostateczne wyeliminowanie podziałów powojennej Europy, a zarazem początek procesu eliminacji wszelkich śladów, jakie mogły one pozostawić" – ocenił. Jego zdaniem, kraje byłego obozu socjalistycznego potrzebują jednak jeszcze wielu lat, by nadrobić różnice w rozwoju gospodarczym.

Podczas pobytu we Włoszech delegacja Senatu z marszałkiem B. Borusewiczem zarówno w Rzymie, jak i Mediolanie spotkała się z przedstawicielami włoskiej Polonii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie