Narzędzia:

10 lutego 2009 r.

10.02.2009

10 lutego 2009 r. gościem marszałka Bogdana Borusewicza był Tomas Venclova - litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej.

Podczas spotkania rozmawiano na temat działalności opozycyjnej, relacji polsko-litewskich i najbliższych planów pisarza.

T. Venclova od młodości związany był z litewską i rosyjską opozycją antykomunistyczną. Do 1977 r. mieszkał w Wilnie, następnie - zagrożony represjami - wyemigrował do USA, gdzie na Uniwersytecie Yale prowadził wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich. Od 1993 r. jest profesorem języków słowiańskich i literatury.

W Stanach Zjednoczonych przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem i Josifem Brodskim. Związany jest z polską kulturą i literaturą. Od 1983 r. należy do zespołu redakcyjnego kwartalnika "Zeszyty Literackie". Tłumaczył polską poezję na język litewski, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską.

T. Venclova jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2001 r. otrzymał tytuł "Człowieka Pogranicza", który przyznaje Fundacja "Pogranicze" w Sejnach. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Mieszka w New Haven (Connecticut, USA), a także w Wilnie i Krakowie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie