Narzędzia:

5 lutego 2009 r.

05.02.2009

5 lutego 2009 r., w 20. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, w Sejmie odbyła się V sesja konferencji "Dialog - Kompromis - Porozumienie".

W sesji wzięli udział senator Marek Rocki oraz posłowie Mariusz Błaszczak, Janusz Piechociński i Wojciech Olejniczak. Dyskusję prowadził prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Uczestnicy debaty podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, czy idee porozumień Okrągłego Stołu można wprowadzić do polskiego życia politycznego.

Jak mówił poseł M. Błaszczak, spór w parlamencie najczęściej ma charakter polityczny, a nie merytoryczny - brak więc dyskusji o tym, co jest istotą demokracji. Jego zdaniem, język polityczny zaostrzył się po wyborach w 2005 r., uległ "tabloidyzacji".

W opinii posła W. Olejniczaka, obecnie największą bolączką jest nie poziom debaty politycznej, ale to, że politycy godzą się na rozwiązania, które dawno powinny być zlikwidowane. Jako przykład wymienił zgodę parlamentu na ulgę prorodzinną, "która obejmuje 6 mln dzieci, a nie obejmuje 3,5 mln najbiedniejszych dzieci". Jak podkreślił, należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rozwiązywać problemy zwykłych ludzi, rozwarstwienia społecznego.

Poseł J. Piechociński mówił, że obywatele patrzą na parlamentarzystów i widzą "małych ludzi, którzy walczą ze sobą na słowa". Jak stwierdził, zamarło życie polityczne, dominuje PR, bałwochwalstwo, budowanie mitów i obietnic bez pokrycia.

Zdaniem senatora M. Rockiego, w polskim parlamencie są tak wielkie trudności w dochodzeniu do porozumienia, ponieważ wyrazistsze są wizje państwa. "Bardziej się różnimy tym, jak np. kreować politykę gospodarczą, ale być może kryzys jest okazją, by tym szybciej i głębiej dochodzić do porozumienia" - zaznaczył. Jak stwierdził, dobrym przykładem dochodzenia do porozumienia jest Senat.

W ocenie prezesa Fundacji Batorego A. Smolara, z wypowiedzi "panelistów" wynika apel o fundamentalne wartości parlamentaryzmu demokratyczno-liberalnego: o tolerancję w parlamencie, wzajemne wysłuchiwanie się, unikanie języka agresji i języka przeideologizowanego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie