Narzędzia:

2 lutego 2009 r.

02.02.2009

2 lutego br. odbyła się 20. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. Posłowie i senatorowie modlili się w intencji przyszłości ojczyzny.

Politycy uczestniczyli we mszy św. odprawionej w kaplicy Matki Bożej przez biskupa częstochowskiego Antoniego Długosza, a koncelebrowanej przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Piotra Pawlukiewicza.

Podczas mszy bp A. Długosz przypominał pielgrzymom o ich misji "posługi narodowi, całej ojczyźnie i Europie". "Zachowując własną tożsamość, parlamentarzysta ukierunkowuje swą pracę dla najlepiej pojętego dobra wspólnego. Kiedy wykorzystuje swe talenty w bezinteresownej służbie prawdziwemu rozwojowi ojczyzny, tym samym służy Bogu" - podkreślił biskup, nazywając przy tym parlament "laboratorium twórczego dialogu, postępu oraz współpracy ze wszystkimi i dla wszystkich".

Zaznaczył też, że demokratyczny system sprawowania władzy sprawdza się, jeżeli oparty jest na silnym fundamencie etycznym. Dlatego - mówił - obecność parlamentarzystów na Jasnej Górze jest szczególnie wymowna i ważna w czasach, gdy pojawiają się silne tendencje do eliminowania z życia społecznego imienia Boga i sprawdzonych wiekami wartości chrześcijańskich.

Biskup A. Długosz przypominał, że współcześni Polacy stają nie tylko przed szansami, ale też pokusami - bierności, wycofania ze wspólnoty, emigracji oraz łatwych recept na życie bez pokrycia. Jak powiedział, chrześcijaństwo staje się w tej sytuacji szkołą krytycznego myślenia, które nie pozwala ulegać iluzjom. "Nie istnieje droga na skróty do pomyślności, dobrobytu i społecznego ładu. Im więcej wolności, tym więcej odpowiedzialności" - mówił.

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski zadedykował parlamentarzystom słowa Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego: "Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą, by słowa się spełniły nad ziemią tą szczęśliwą". Jak powiedział, to słowa solidarności i narodowego pojednania; pokoju, a nie wojny; zgody, a nie ciągłych targów i powszechnego zgorszenia, owocujących zgorzknieniem i brakiem zaufania do tych, którzy z uwagą śledzą wirtualne słupki opinii publicznej, a zapominają, że naród nie jest tylko na dziś, ani nawet na jutro.

Ojciec R. Majewski przypomniał, że z Jasnej Góry często płyną w Polskę apele o zaniechanie zwycięstw rodzących się z niezdrowej rywalizacji, z personalnych ambicji, a zwłaszcza ze złości czy nienawiści. Nawiązując do przestrogi kardynała Stefana Wyszyńskiego, że ludzie ze starymi nałogami nie odnowią ojczyzny, przeor prosił Matkę Boską o pomoc Polakom w rzetelnej odnowie duchowej. Wspominał także Jana Pawła II, który na Jasnej Górze modlił się, by Polacy odnosili zwycięstwa nad wszystkim, co zagraża ludzkiej godności i dobru ojczyzny. W imieniu paulinów dziękował "parlamentarzystom, którzy tego dobra bronią każdego dnia".

Za umożliwienie modlitwy o przyszłość Polski na Jasnej Górze podziękował paulinom poseł Przemysław Gosiewski. "Przychodzimy, aby zapewnić, że w naszych pracach fundamentem są wartości chrześcijańskie, dlatego że prawo, które stanowimy w Sejmie i Senacie, musi wynikać z jasnych przesłanek etycznych, a te przesłanki wynosimy z nauki Pana Boga oraz z tego, że jesteśmy posłami, którzy odwołują się do nauki społecznej Kościoła" - zapewnił.

Senator Czesław Ryszka odniósł się natomiast do słów bp. A. Długosza, które - jak powiedział - były dla parlamentarzystów "swoistym rachunkiem sumienia". Zgodził się z jego diagnozą, że ludzie chcieliby żyć, jakby Bóg nie istniał. "Ale to od nas, parlamentarzystów, naszych sumień, zależy, czy Polska będzie kochająca się, solidarna z biednymi" - ocenił senator Cz. Ryszka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie