Narzędzia:

19 stycznia 2009r.

19.01.2009

19 stycznia br. podczas gali w Warszawie zainaugurowano obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W uroczystości wzięli udział premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister obrony Bogdan Klich, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i prymas Polski kardynał Józef Glemp.

"Dzięki wam w wolnej Polsce żyjemy w poczuciu dumy z tego, że jesteśmy Polakami" - powiedział premier D. Tusk do kombatantów zgromadzonych na uroczystej inauguracji obchodów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Schylam nisko głowę przed wami w podzięce, której i tak nie da się wyrazić. Zawdzięczamy wam rzeczy najświętsze, najważniejsze. Zawdzięczamy wam to, że mamy swoją niepodległą ojczyznę" - mówił.

Podczas gali odczytano też list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, skierowany do kombatantów. Prezydent zaznaczył w nim, że II wojny światowej nie wolno postrzegać wyłącznie w kategoriach traumatycznego przeżycia, trzeba ją także pamiętać jako "najtrudniejszą decydującą próbę, z której wyszliśmy zwycięsko". "Polska od początku znalazła się po właściwej stronie tej wojny i po tej stronie pozostała" - podkreślił L. Kaczyński.

Na poprzedzającej galę konferencji prasowej Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaprezentował w skrócie program polskich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niektóre z planowanych elementów obchodów to wystawa prezentująca los polskich jeńców wojennych w Niemczech oraz organizowany w Warszawie i Gdańsku zjazd polskich kombatantów z całego świata.

Przewodniczącym Komitetu Honorowego Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej został Władysław Bartoszewski, a w jego skład weszli: Irena Anders, gen. bryg. Janusz Brochowicz-Lewiński, prof. Wiesław Chrzanowski, Eugeniusz Cydzik, Marek Edelman, Andrzej Garlicki, Jerzy Henkel, Mieczysław Jarkowski, Ryszard Kaczorowski, gen. bryg. Stanisław Karliński, ks. Witold Kiedrowski, Zofia Korbońska, Ewa Ponińska-Konopacka, Władysław Rodowicz, prof. Barbara Skarga, Zdzisław Starostecki, Ariadna Teleman, kontradm. Jerzy Tumaniszwili, gen. bryg. Mieczysław Wałęga, prof. Piotr S. Wandycz, prof. Jerzy Węgierski, Jerzy Woźniak, gen. bryg. Władysław Wyłupek, Władysław Zachariasiewicz, gen. bryg. Kazimierz Załęski, Szymon Zaremba, prof. Janusz K. Zawodny.

"Oni wszyscy brali kiedyś udział w walce o niepodległość i (...) nigdy nie zarzucili myśli o wolnej i niepodległej Polsce" - powiedział W. Bartoszewski na konferencji prasowej. Zaznaczył, że kandydatów do komitetu zapraszał w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. "Byłem i jestem człowiekiem bezpartyjnym. Nie kierowałem się też żadnymi innymi elementami przy doborze ludzi, jak tylko chęcią, by były to nazwiska wystarczająco znane i reprezentatywne w swoich środowiskach" - podkreślił.

Przewodniczący komitetu honorowego przypomniał, że wybuch II wojny był "trzęsieniem ziemi" w historii Europy i świata w wieku XX i była to pierwsza w historii wojna, której główną ofiarą była ludność cywilna. Podkreślił, że głównym elementem obchodów rocznicowych "jest wkład nasz, państwa polskiego, narodu polskiego, narodów naszego państwa, lojalnych jego obywateli" w przyszłość jednoczącej się Europy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie