Narzędzia:

9 stycznia 2009 r.

09.01.2009

9 stycznia 2009 r. wicemarszałek Zbigniew Romaszewski przyjął przewodniczącego Szwajcarsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Clauda Janiaka. W spotkaniu wziął udział ambasador Konfederacji Szwajcarii w Polsce Bénédict de Cerjat.

C. Janiak był przewodniczącym Rady Narodowej Szwajcarii w latach 2005-2006. Urodził się w Bazylei. Jest synem polskiego emigranta i ma polskie obywatelstwo.

Podczas rozmowy wicemarszałek Z. Romaszewski mówił m.in. o swoim corocznym uczestnictwie w Radzie Praw Człowieka w Genewie. Jak stwierdził, duże wrażenie robi na nim sprawnie działający szwajcarski ustrój, oparty na samorządzie.

Przewodniczący C. Janiak wspomniał, że w ramach swojej praktyki adwokackiej zajmuje się prawami człowieka. Interesowały go zagadnienia ustrojowe i miejsce parlamentu w polskim systemie politycznym.

Wicemarszałek Z. Romaszewski zwrócił uwagę na występujące w naszym kraju zjawisko zmniejszania znaczenia władzy ustawodawczej. Przez 20 lat piastowania mandatu senatora zaobserwował malejący wpływ legislatywy na życie publiczne. Wskazał tu na zanik merytorycznej dyskusji, głosowanie koalicyjnej większości pod dyktando rządu, czy dominację interesów partyjnych. Jego zdaniem, politykę opanowały niezdrowe emocje, a kampania wyborcza toczy się praktycznie przez całą kadencję. Trudno przebić się do społeczeństwa z problemami i konkretnymi rozwiązaniami, bo media narzuciły wizerunkowy styl uprawiania polityki.

Podczas spotkania przewodniczący C. Janiak przybliżył model sprawowania władzy w Szwajcarii, gdzie pluralizm przejawia się w wielopartyjności rządu. Izby parlamentu są zróżnicowane, a Senat pozostaje poza polityką partyjną. Debata nabiera intensywności przed ogólnokrajowymi referendami.

Zdaniem C. Janiaka, politycy popełniają błąd, oddając inicjatywę mediom. Jako alternatywę wskazał autoryzowanie każdej wypowiedzi publicznej.

Nawiązał również do spotkania ze Szwajcarsko-Polską Grupą Parlamentarną w Sejmie i zachęcał, za pośrednictwem wicemarszałka, do liczniejszego udziału w niej senatorów.

Ambasador B. de Cerjat zapoznał wicemarszałka Z. Romaszewskiego z dwustronnym, polsko-szwajcarskim programem dotacji i grantów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie