Narzędzia:

30 listopada–1 grudnia 2008 r.

30.11.2008

W dniach 30 listopada-1 grudnia 2008 r. w Senacie odbyło się spotkanie komisji ds. rolnictwa parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, poszerzonej o Bułgarię, zorganizowane przez senacką Komisję Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Warszawskie spotkanie było kontynuacją spotkań w Castá-Papiernicka i Pradze. Podobnie jak poprzednie, zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji.

W spotkaniu ze strony polskiej udział wzięli: przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senator Jerzy Chróścikowski oraz senatorowie Ireneusz Niewiarowski i Wojciech Skurkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Leszek Korzeniowski oraz posłowie Józef Klim, Mirosław Maliszewski i Wojciech Pomajda. Gościem parlamentarzystów był minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, któremu towarzyszyli dyrektor Departamentu Programowania w tym resorcie Waldemar Guba i radca generalny Zofia Krzyżanowska. Obecna była także ekspert z Ministerstwa Środowiska Anna Żornaczuk-Łuba.

Parlamenty Grupy Wyszehradzkiej i Bułgarii reprezentowali m.in. przewodniczący Komisji Rolnictwa, Środowiska Naturalnego i Ochrony Przyrody Rady Narodowej Republiki Słowackiej Ján Slabý oraz przewodniczący delegacji, członek Komisji Rolnictwa i Leśnictwa Zgromadzenia Narodowego Republiki Bułgarii Penko Atanasov, a także ekspert ds. rolnictwa parlamentu węgierskiego Lili Török.

Podczas spotkania omówiono przebieg, postęp prac i istotę trwającego obecnie przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, a także podjęto próbę wypracowania stanowiska krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej na temat proponowanych zmian. Przedyskutowano kwestie związane ze zmianami w polityce rolnej, jakie może przynieść health-check w obszarze płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i interwencji na rynkach rolnych. Mówiono także o potencjalnych konsekwencjach health-check dla kształtu WPR po 2013 r. i ich wpływie na politykę rolną krajów członkowskich, z uwzględnieniem tradycji regionalnych i narodowych.

Termin spotkania wybrano ze względu na potrzebę wymiany poglądów na temat health-check i przyjęcia wspólnej deklaracji, ponieważ w grudniu br. Komisja Europejska przedstawi swoje stanowisko w tej sprawie.

Podczas warszawskiego spotkania odbyły się dwie sesje. W trakcie pierwszej podjęto próbę odpowiedzi na pytania, postawione w omówieniach:

 

  • "Healt -check a Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku",
  • "Unia dwóch prędkości czy Unia solidarna? W stronę Europy solidarnej",
  • "Wpływ rolnictwa i leśnictwa na zmiany klimatyczne".

W drugiej części warszawskiego spotkania przedyskutowano, a następnie przyjęto deklarację końcową:

"Deklaracja członków komisji ds. rolnictwa parlamentów Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR),

przyjęta podczas spotkania w Warszawie 30 listopada-1 grudnia 2008 r.

Obecni na warszawskim spotkaniu przedstawiciele komisji ds. rolnictwa państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej, którym towarzyszyli przedstawiciele Bułgarii, uzgodnili wspólną deklarację co do przyszłości WPR.

W Unii Europejskiej rolnictwo ma fundamentalne, a zarazem unikatowe znaczenie dla podstawowych dziedzin funkcjonowania społeczeństw państw członkowskich - począwszy od produkcji żywności poprzez zapewnienie podstawowych dóbr publicznych, związanych m.in. z utrzymaniem zasobów naturalnych i ochroną środowiska, a skończywszy na wymiarze społecznym i kulturowym.

Najważniejsze zasady, na których została oparta Wspólna Polityka Rolna, przede wszystkim zasada solidarności finansowej, pozostają aktualne mimo zmieniających się uwarunkowań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Podstawową kwestią pozostaje zapewnienie sektorowi rolnemu w całej Unii Europejskiej równych warunków konkurencji poprzez odejście od historycznych i trudnych do uzasadnienia opinii publicznej kryteriów dystrybucji wsparcia bezpośredniego, a także poprzez zachowanie wspólnotowego charakteru WPR. Szczególnie ważne jest utrzymanie na tym samym poziomie środków finansowych, przeznaczonych na realizację polityki rozwoju obszarów wiejskich po 2013 r.

Należy wypracować nowe, aktualne i jasne kryteria wspierania rolnictwa i wsi, ukierunkowane także na godne wynagradzanie rolników za dostarczanie dóbr publicznych.

Dzięki takiej polityce priorytetem Wspólnoty powinno pozostać likwidowanie różnic w rozwoju obszarów wiejskich między poszczególnymi regionami Unii Europejskiej, a także zmniejszanie dystansu dzielącego obszary wiejskie od miejskich, z zachowaniem specyficznych walorów wsi.

Gospodarstwa o charakterze rodzinnym, pełniące ważną funkcję w kształtowaniu krajobrazu i ochronie środowiska, a także utrzymaniu bioróżnorodności biologicznej, skazane są na niekonkurencyjność. Dlatego ich wsparcie powinno być jednym z podstawowych zadań WPR.

Konieczne jest zachowanie wzajemnej solidarności, a równocześnie gotowość do podejmowania nowych wyzwań, takich jak wzmożenie wysiłków na rzecz ochrony środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i adaptacja do nowych warunków, gdy pojawią się ich skutki.

W związku z tym Kraje Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgaria:

 

  • wzywają do wypracowania nowych zasad wsparcia rolnictwa, opartych na aktualnych i obiektywnych kryteriach, odnoszących się do wszystkich rolników w Unii Europejskiej;
  • wzywają do utrzymania wszystkich elementów dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej: płatności bezpośrednich, mechanizmów rynkowych i polityki rozwoju obszarów wiejskich, jako sprawdzonych i właściwych środków do osiągania obecnych i nowo zdefiniowanych celów, stawianych przed tą polityką;
  • zwracają uwagę, że oprócz innych dziedzin polityki wspólnotowej instrumenty rozwoju obszarów wiejskich stanowią niezwykle ważny element procesu "doganiania" starych krajów członkowskich (catching up) pod względem technologicznym i rozwojowym, i jako takie powinny być promowane;
  • podkreślają, że rolnictwo dysponuje dużym potencjałem w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym i dostosowywania się do nich;
  • wzywają do właściwego wykorzystania tego potencjału poprzez właściwie skierowane wsparcie w ramach WPR i innych dziedzin polityki wspólnotowej".

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.

Zebranie konstytuujące Polskiej Sekcji Stowarzyszonej APF

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski będzie pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Sekcji Stowarzyszonej Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii (APF).