Narzędzia:

14 listopada 2008 r.

14.11.2008

14 listopada 2008 r. w Sankt Petersburgu marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w nadzwyczajnym spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy, zwołanym z okazji 15. rocznicy powołania do życia Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. W trakcie pobytu w Rosji marszałek spotkał się z tamtejszą Polonią.

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci senatów 15 państw europejskich. Dyskutowali na temat roli izb wyższych parlamentów w rozwoju dialogu kulturowego i międzycywilizacyjnego. Poruszyli też kwestie związane z legislacyjnymi aspektami budowania wspólnych, europejskich standardów prawnych i humanitarnych.

Marszałek Senatu, który zabrał głos w sprawie standardów prawnych i humanitarnych, podkreślił, że Polska, podobnie jak inne nowe kraje UE, ma za sobą doświadczenia związane z przyjmowaniem unijnego prawodawstwa. Zaznaczył, że wraz z nim kraj przyjął szereg standardów prawnych. Dodał, że nie uda się jednak zadekretować ani wolności i demokracji, ani innowacyjności, ani oszczędności, ani poszanowania dla środowiska. Wskazał na potrzebę ożywiania ducha praw i zakorzeniania ich w systemie wartości cywilizacyjno-kulturowych i w rodzimej kulturze. Tym, zdaniem marszałka, oprócz działalności legislacyjnej powinny się zajmować parlamenty. "Parlamenty powinny promować i obejmować mecenatem organizacje pozarządowe, szczególnie te, które monitorują przestrzeganie praw człowieka. Powinny być wyczulone na łamanie praw wolnego przekazu medialnego oraz wsłuchiwać się w głosy obywateli, szczególnie tych, którzy doświadczają niesprawiedliwości" – mówił marszałek B. Borusewicz.

Marszałek zaproponował, by w przyszłym roku – w związku z 20. rocznicą pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce i po wschodniej stronie muru berlińskiego - w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stowarzyszenia Senatów Europy. Zaproponował, by przeprowadzić wówczas szczegółową debatę na temat demokracji.

Marszałek B. Borusewicz podkreślił, że można mieć wspaniałą konstytucję i spełniać wszelkie standardy prawne, a przy tym być krajem niedemokratycznym, jeśli nie ma w nim wolnego dostępu do mediów i nieskrępowanego obiegu informacji. Zdaniem marszałka, proporcjonalna ordynacja wyborcza odbiera wyborcom parlamentarzystę. Staje się on ogniwem w maszynce do głosowania, dlatego niezależność parlamentarzysty związanego z okręgiem wyborczym ma decydujący wpływ na jakość demokracji, a także legislacji.

W czasie spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy przyjęto deklarację, akcentującą rolę parlamentów w umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego. Jak napisano w niej, "wraz z pojawieniem się nowych zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego jednym z priorytetowych zadań parlamentów staje się umacnianie prawnych podstaw współpracy międzynarodowej przy przeciwdziałaniu tym zagrożeniom, przy tworzeniu nowej architektury bezpieczeństwa europejskiego, opartej na wspólnym dziedzictwie kulturalnym i historycznym, wspólnym stosunku narodów do zasadniczych wartości".

Wcześniej marszałek B. Borusewicz odwiedził Dom Polski w Petersburgu, gdzie spotkał się z przewodniczącymi organizacji polonijnych północno-zachodniej Rosji. Rozmawiano m.in. o ich potrzebach polonijnych, o współpracy tych organizacji z lokalnymi władzami. Działacze polonijni podkreślali, że w tym regionie jest zapotrzebowanie na kursy i nauczycieli języka polskiego. Podkreślali, że także wśród Rosjan widać obecnie spore zainteresowanie nauką polskiego języka. Działacze wskazywali też, że całkiem niedawno nastąpił przełom w podejściu Polonii do polskiego pochodzenia – coraz chętniej ludzie zaczęli się do niego przyznawać.

Dotychczas celem organizacji polonijnych było odnalezienie osób polskiego pochodzenia i zorganizowanie się. Teraz działalność ta koncentruje się na odrestaurowywaniu i zachowywaniu polskich miejsc pamięci - od czasów powstania listopadowego po okres zsyłek na Sybir, na gromadzeniu pamiątek po wielkich Polakach. Przedstawiciele organizacji polonijnych mówili, że udaje się odzyskiwać kościoły katolickie i nawet budować nowe. Podejmują także prace nad odtwarzaniem i spisywaniem historii tutejszej Polonii. Wskazywali również, że Polacy na tej ziemi są rzecznikami polskiej racji stanu.

Podczas konferencji prasowej marszałek B. Borusewicz rozmawiał z dziennikarzami o sytuacji Polonii, a także odpowiadał na ich pytania dotyczące polskiej polityki zagranicznej.

Wieczorem marszałek Senatu wziął udział w uroczystym koncercie z okazji 20-lecia działalności Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Polonia". Podczas gali wręczył odznaczenia państwowe wybitnym działaczom polonijnym, a także uroczyście przekazał 10 Kart Polaka.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie