Narzędzia:

5 listopada 2008 r.

05.11.2008

5 listopada 2008 r. w gmachu Senatu wicemarszałek Marek Ziółkowski otworzył wystawę "Józef Piłsudski na wileńskiej i grodzieńskiej ziemi". Tą ekspozycją Senat, zgodnie ze swoją uchwałą z 24 kwietnia br. w sprawie nadania szczególnego charakteru obchodom jubileuszu 90-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wpisuje się w ogólnopolskie obchody uświetniające ten jubileusz.

Otwierając wystawę, wicemarszałek M. Ziółkowski podkreślił, że Józef Piłsudski jest - obok Jana Pawła II i Lecha Wałęsy - najbardziej cenioną przez Polaków postacią historyczną XX wieku. Senacka ekspozycja umożliwia poznanie tego, co tej drogiej Polakom postaci było szczególnie bliskie - jego małej ojczyzny, która dziś znajduje się poza granicami Polski. Jak dodał wicemarszałek, "jeśli chcemy wiedzieć coś o osobach bliskich, to powinniśmy poznać to, co im było bliskie - powinniśmy poznać ich ziemię ojczystą, ich rodzinę, ich biografię".

Ideę wystawy i zakres tematyczny eksponatów przedstawił inicjator jej zaprezentowania w Senacie, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person. Jak powiedział, jej celem jest przypomnienie "serdecznej więzi łączącej Piłsudskiego z ziemią, na której się urodził, której służył i której nie chciał opuścić nawet po śmierci". "Wystawa jest także po to, by budzić patriotycznego ducha wśród senatorów" - dodał.

Ekspozycja obejmuje 48 fotografii i jest fragmentem wystawy zorganizowanej przy finansowym wsparciu Senatu i prezentowanej z okazji 140. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w grudniu ubiegłego roku w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Zdjęcia przedstawiają m.in. żmudzki rodowód marszałka, lata nauki w Wilnie, jego działalność polityczną i wojskową, ulubione miejsca wypoczynku na Grodzieńszczyźnie, a także uroczystości pogrzebowe związane z jego śmiercią w 1935 r. Fotografie w wielu wypadkach pokazują marszałka nie tylko jako znanego polityka, ale także od strony prywatnej i rodzinnej. Wśród nich są m.in. zdjęcia Druskienników i Pikieliszek, gdzie marszałek wypoczywał z rodziną. Prezentowane plansze zawierają także fragmenty jego wypowiedzi oraz informacje historyczne. Wśród zamieszczonych tekstów szczególnie podkreślono słowa J. Piłsudskiego, które dotyczą pamięci historycznej: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości" - mówił J. Piłsudski w 1922 r.

W otwarciu wystawy, które odbyło się w przerwie obrad Izby, uczestniczyli wicemarszałkowie, senatorowie oraz liczni goście. Wystąpił Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie