Narzędzia:

1 października 2008 r.

01.10.2008

1 października br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podczas inauguracji roku akademickiego na tej uczelni. Jej senat przyznał ten tytuł za zasługi "w dziele pokojowego współistnienia narodów Europy i dialogu polsko-niemieckiego oraz współpracy regionu Warmii i Mazur z regionami Europy".

Laudację na cześć przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wygłosił senator Ryszard Górecki - pierwszy w historii rektor UWM. "Profesor H.-G. Poettering opowiadał się zawsze za członkostwem, i to aktywnym, Polski w Unii Europejskiej. Szczególnie bliskie są mu w Polsce te środowiska i siły polityczne, które opowiadają się i działają na rzecz prawdziwej solidarności i wzajemności wszystkich jej członków" - zaznaczył senator R. Górecki. Wyraził też nadzieję, że ta uroczystość przyczyni się do pogłębienia dialogu pomiędzy Niemcami a Polakami i będzie dobrą wskazówką dla polityków.

W wykładzie, wygłoszonym po odebraniu tytułu, H.-G. Poettering podkreślił, że "Unia Europejska opiera się na wartościach takich jak wolność i solidarność, które zawdzięcza w szczególny sposób odwadze narodu polskiego".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wspomniał także prywatne związki łączące go z Olsztynem - jest mieszkańcem niemieckiego powiatu Osnabrueck, partnerskiego dla powiatu Olsztyn. "Partnerstwo powiatów, miast i gmin zbliża ludzi. Niezliczona liczba osób z powiatów Osnabrueck i Olsztyn odkryła wspólne zainteresowania, w ten sposób solidarność staje się czymś konkretnym, codziennym, a doświadczenie wspólnoty kulturalnej we współczesnej Europie staje się oczywistością dla narodów i pokoleń" - mówił H.-G. Poettering.

W uroczystości uczestniczył m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. W przemówieniu podkreślał, że łączy go z laureatem wspólne doświadczenie dorastania w czasach tuż po II wojnie światowej. Zaznaczył też, że wręczenie H.-G. Poetteringowi doktoratu honoris causa w regionie Warmii i Mazur ma charakter symboliczny. "Tu spotkali się Polacy z różnych stron: z Kresów północno-wschodniej Polski, poturbowani przez II wojnę światową" - powiedział marszałek.

Podczas uroczystości odczytano także list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "To kolejny wyraz uznania, z jakim w Polsce spotyka się Pańska działalność na rzecz zjednoczonej Europy.(...) Wyrażam nadzieję, że Europa godząca perspektywy i interesy wszystkich swoich członków, uwzględniając aspiracje i nadzieje każdego z tworzących Unię narodów, pozostanie dla Pana i całego PE ważnym drogowskazem polityki" - napisał L. Kaczyński.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele lokalnych władz i europarlamentarzyści, w tym b. premier Jerzy Buzek, który nazwał laureata człowiekiem "niezwykle szlachetnym" i "rektorem uniwersytetu europejskiego oraz społeczności europejskiej".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego ma już tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Opolu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie