Narzędzia:

29 września 2008 r.

29.09.2008

29 września br. w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej marszałek Bogdan Borusewicz wziął udział w koncercie "Nobel'83 Pro Memoria", upamiętniającym przyznanie Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W tym roku mija 25. rocznica tego wydarzenia.

Na galę przybyli m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premierzy Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek, ministrowie rządu Donalda Tuska - Grzegorz Schetyna, Katarzyna Hall, Bogdan Zdrojewski, posłowie, m.in. Wojciech Olejniczak, Sławomir Nowak, Nelly Rokita z mężem Janem.

Zebranych przywitała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Dzisiejszym koncertem Warszawa składa hołd swemu honorowemu obywatelowi Lechowi Wałęsie za jego służbę Polsce" - mówiła H. Gronkiewicz-Waltz.

B. prezydent L. Wałęsa podkreślił na zakończenie koncertu, że koncert bardzo mu się podobał. "Połączenie historii z zabawą, melodią w dniu dzisiejszym to piękna rzecz (...). Dzisiaj naprawdę pięknie się bawiłem i jednocześnie wspominałem nasze młode lata" - powiedział.

"Naszemu pokoleniu udało się zamknąć epokę podziałów, granic, bloków, otworzyć epokę intelektu, informacji, informatyzacji. Wiele pokoleń o tym marzyło, nam się to zdarzyło - powiedział b. prezydent.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji G. Schetyna odczytał list od nieobecnego premiera D.Tuska. Premier napisał m.in., że "o niewielu można powiedzieć, że uczynili tak wiele, by Polska była dziś wolna i demokratyczna". "Stałeś się symbolem narodowej i europejskiej historii" - napisał premier D. Tusk. Premier podziękował L. Wałęsie m.in. za heroiczną walkę z dyktaturą komunistyczną, za lata poświęcone "Solidarności", za chwile wzruszeń i radości, kiedy przyznano mu pokojową Nagrodę Nobla.

Koncert prowadzili aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz, grający w głośnych filmach Andrzeja Wajdy: "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Wystąpili m.in. zespoły "Dżem", "Lombard", Edyta Geppert, Krystyna Prońko, Ewelina Flinta.

Nad sceną, na telebimach, można było oglądać archiwalne materiały m.in. z uroczystości wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r., podpisania porozumień sierpniowych, spotkań L. Wałęsy z Janem Pawłem II, pielgrzymek papieża Polaka do ojczyzny. Zaprezentowano także fragmenty wywiadów z L. Wałęsą. Reżyserem widowiska był Janusz Zaorski.

L. Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r w Oslo. Nagrodę odebrała w imieniu L. Wałęsy żona Danuta, ponieważ ówczesny opozycjonista obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.

Tego samego dnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której mówiono o najważniejszych momentach działalności L. Wałęsy, nadziei dla Polaków, jaką przyniosła informacja o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla. W spotkaniu z byłym prezydentem wzięło udział wielu przedstawicieli świata kultury, nauki, polityki, Kościoła i biznesu, m.in. brytyjski historyk Norman Davies, marszałek Sejmu B. Komorowski, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, obecnie opozycjonista prof. Stanisław Szuszkiewicz, prezydent Warszawy H. Gronkiewicz-Waltz, były premier T. Mazowiecki.

Uroczystości to wstęp do głównej części projektu "Nobel 25" - zaplanowanej na grudzień konferencji "Solidarność dla przyszłości" w Gdańsku. Swoją obecność na tej konferencji potwierdził już dalajlama, a także kilkoro innych laureatów Pokojowego Nobla, w tym były prezydent RPA Frederik de Klerk, prezydent Timoru Wschodniego Jose Ramos Horta i prawniczka irańska Szirin Ebadi.

* * *

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie