Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 332) w dniu 02-08-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (332.)

w dniu 2 sierpnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 83. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 21)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Robert Mamątow)

Przewodniczący Robert Mamątow:

Serdecznie państwa witam.

Otwieram trzysta trzydzieste drugie posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 83. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Mamy dzisiaj do rozpatrzenia wnioski zgłoszone do ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Bardzo serdecznie witam. Jest z nami pan Łukasz Mroziński z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Bardzo serdecznie witam panią legislator. Serdecznie witam panie z naszego biura i panów senatorów.

Mamy zestawienie wniosków. Pierwszy wniosek, najdalej idący jest to wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, złożony przez komisję. Następnie, gdyby ten wniosek nie przeszedł, będziemy głosować nad wnioskami o wprowadzenie do ustawy poprawek.

Tak że przechodzimy do…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo proszę.

Senator Grzegorz Napieralski:

Jak rozumiem, przejdzie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, ale może jednak kolegów z Prawa i Sprawiedliwości przekonam. Ja rozmawiałem jeszcze po posiedzeniu komisji z panem ministrem Lipińskim. Te 3 poprawki, które tutaj są, nie są radykalne, nie zmieniają tej ustawy… One lekko ją poprawiają, i to tak naprawdę na wniosek młodzieży. Bo ostatnia poprawka – zacznę od ostatniej – doprecyzowuje określenie tych organizacji, które mogłyby tam delegować… Pamiętacie, dyskutowaliśmy o tym. I to jest coś, co tak naprawdę wychodzi naprzeciw młodym ludziom. A te 2 kolejne poprawki to jest to, o czym ja mówiłem na ostatnim posiedzeniu komisji. Chodzi tu o przedstawicieli 2 moim zdaniem naprawdę ważnych instytucji. Po pierwsze, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tam, że tak powiem, w zakresie tego resortu takich kwestii młodzieżowych jest tak naprawdę najwięcej. Brak przedstawiciela tego właśnie resortu w radzie dialogu jest moim zdaniem dużym problemem. I po drugie, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych. No, dzisiaj, wśród młodych ludzi, szczególnie, tak jak mówiłem, w szkołach podstawowych, w szkołach średnich, w klasach integracyjnych jest problem tak naprawdę… no, są różne problemy, nie chcemy o nich mówić. Tak więc gdyby po prostu takie osoby się w tej radzie znalazły, to byłoby rewelacyjnie.

Nie ma tu moim zdaniem potrzeby jakiegoś ekstra szybkiego procedowania. Tak więc gdybyśmy przyjęli te poprawki, Sejm by je przyjął na najbliższym posiedzeniu. A myślę, że dla młodych ludzi byłoby to bardzo ważne. Te poprawki nie są jakieś absolutnie radykalne, tzn. nic nie wywracają, nie zmieniają. Z tych takich trudniejszych ja się absolutnie wycofałem, razem z panem senatorem Aleksandrem Pociejem. Te poprawki, o których tu mowa, są, można powiedzieć, bardziej takie doprecyzowujące, czyli jakby pomagające tej ustawie. Tak więc bardzo proszę kolegów o to, żeby może nie odrzucali dzisiaj tych poprawek, żeby przyjęli ustawę z tymi poprawkami właśnie.

Dziękuję.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo.

Ktoś jeszcze chciałby zabrać głos? Nie.

Przechodzimy do głosowania nad pierwszym wnioskiem, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z panów senatorów jest za tym wnioskiem? (4)

Dziękuję bardzo.

Kto jest przeciw? (3)

Dziękuję.

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Komisja w głosowaniu, głosami większości, przyjęła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Zamykam posiedzenie komisji.

(Główny Ekspert do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Katarzyna Konieczko: Nie, jeszcze sprawozdawca.)

A kto był sprawozdawcą?

(Główny Ekspert do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Katarzyna Konieczko: Senator Mioduszewski.)

To bardzo proszę o kontynuowanie tego.

Dziękuję bardzo, zamykam posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 24)