Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Środowiska (nr 122), Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (nr 192) w dniu 21-11-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Środowiska (122.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej (192.)

w dniu 21 listopada 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Poprawek do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego w Montrealu dnia 16 września 1987 r., przyjętych w Kigali dnia 15 października 2016 r. (druk senacki nr 1012, druki sejmowe nr 2879 i 2972).

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej)

Zastępca Przewodniczącego Jarosław Obremski:

Wprawdzie jeszcze kilku senatorów brakuje, ale członkowie komisji spraw zagranicznych, nawet gdy są nieobecni, to na pewno są przygotowani, więc istotne jest to, żeby byli obecni na samym głosowaniu. Nie chcę, abyśmy tracili czas.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o ratyfikacji Poprawek do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego w Montrealu dnia 16 września 1987 r., przyjętych w Kigali dnia 15 października 2016 r. (druk senacki nr 1012, druki sejmowe nr 2879 i 2972)

Otwieram posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Środowiska dotyczące rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Poprawek do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową.

Witam bardzo serdecznie pana ministra Sławomira Mazurka i pana ministra Piotra Wawrzyka wraz z osobami towarzyszącymi.

Bardzo serdecznie proszę… Nie wiem, który z panów ministrów przedstawi ustawę.

(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek: Bliżej siedzę, więc…)

(Wesołość na sali)

Dobrze. Proszę.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek:

Dzień dobry państwu.

Wysokie Komisje! Szanowni Państwo!

Obecnie w parlamencie procedujemy nad poprawkami z Kigali, które stanowią uzupełnienie Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego 16 września 1987 r. Polska ratyfikowała go w roku 1990. Poprawki z Kigali zostały uzgodnione na spotkaniu stron protokołu w Kigali w Rwandzie w październiku 2016 r. i wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. Jest to kolejna zmiana protokołu montrealskiego. Wszystkie przyjęte wcześniej poprawki zostały przez Polskę ratyfikowane.

Te poprawki, które dzisiaj państwu przedstawiamy, dotyczą rozszerzenia listy substancji kontrolowanych o 19 substancji wykorzystywanych powszechnie jako zamienniki substancji zubożających warstwę ozonową, ale będących gazami cieplarnianymi o bardzo wysokich wartościach oddziaływania na klimat. Wprowadzono też harmonogramy redukcji substancji odrębne dla krajów rozwiniętych i krajów rozwijających się. Rozszerzono obowiązek przekazywania rocznych sprawozdań do Sekretariatu Ozonowego o sprawozdania dotyczące produkcji, importu i eksportu substancji. Rozszerzono obowiązek licencjonowania importu i eksportu substancji kontrolowanych. Objęto wycofanie substancji w krajach rozwijających się systemem dofinansowania w ramach funduszu wielostronnego.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej wypełnia wszystkie zobowiązania dotyczące wycofania substancji, wynikające z legislacji Unii Europejskiej, które już w chwili obecnej są bardziej restrykcyjne niż zobowiązania wynikające z poprawek z Kigali.

W kontekście ratyfikacji istotna jest również kwestia ochrony klimatu. Gazy cieplarniane wpływają na warstwę ozonową, wpływają też na kwestie klimatyczne. W tym roku Polska przejmuje prezydencję w konwencji klimatycznej w Katowicach, chyba już za dwa tygodnie. Tak? Jesteśmy już bardzo blisko tego ważnego wydarzenia. To też jest dobry moment, żebyśmy mogli dochować tej procedury i przyjąć poprawki.

Pragnę państwu zarekomendować przyjęcie tych poprawek. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Jarosław Obremski:

Dziękuję bardzo.

Czy będzie może jakieś uzupełnienie ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych? Czy ktoś z senatorów chciałby zabrać głos?

(Senator Zdzisław Pupa: Nie ma chętnych.)

Ale też, jak rozumiem, z naszej strony nie ma żadnych zastrzeżeń.

(Senator Zdzisław Pupa: Nie ma.)

W takim razie przechodzimy do głosowania.

Kto z państwa jest za wyrażeniem zgody na ratyfikację poprawek? (13)

Ktoś jest przeciw? (0)

Ktoś się wstrzymał? (0)

(Senator Zdzisław Pupa: Było jednogłośnie.)

Dziękuję.

(Senator Zdzisław Pupa: Senator Zając będzie sprawozdawcą. Ala Zając.)

Czy wyrazimy zgodę, żeby pani Alicja Zając była sprawozdawcą?

(Senator Zdzisław Pupa: Może podebatujemy?)

(Wesołość na sali)

Brak sprzeciwu. W związku z tym pani Alicja Zając będzie sprawozdawcą.

Kończę posiedzenie i bardzo serdecznie dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 06)