Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 203), Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 80) w dniu 01-02-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (203.)

oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu (80.)

w dniu 1 lutego 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 55. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

(Początek posiedzenia o godzinie 1 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Robert Mamątow)

Przewodniczący Robert Mamątow:

Witam państwa. Proponuję, żebyśmy już rozpoczęli, bo obie komisje mają kworum. Wprawdzie zostały 2 minuty do rozpoczęcia, ale chyba szkoda czasu.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 55. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu rozpatrzenia zestawienia wniosków do ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

Szanowni Państwo Senatorowie, mamy do rozparzenia 3 wnioski. Pierwszy wniosek, najdalej idący, to jest wniosek o odrzucenie ustawy. Jeśli ten wniosek nie uzyska większości w głosowaniu, to przejdziemy do głosowania nad wnioskiem drugim – o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jeśli i ten wniosek nie uzyska większości, przejdziemy do rozpatrzenia poprawek.

Proponuję, bo dyskusję na temat poprawek… Przejdźmy do głosowań.

Widzę, że o głos prosi pan senator Bogdan Klich.

Proszę bardzo.

Senator Bogdan Klich:

W kwestii formalnej. Z upoważnienia pana marszałka Borusewicza chciałbym wycofać jego wniosek o odrzucenie ustawy.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Może być tak, że jak nie ma wnioskodawcy, to…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz: Skoro wnioskodawca wycofuje, a pan senator Klich…)

Okej, dobrze. W takim razie nie będziemy głosować nad wnioskiem pierwszym, o odrzucenie ustawy.

Poddaję pod głosowanie, Szanowni Państwo Senatorowie, wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

(Senator Jerzy Fedorowicz: Ale moment, ja jeszcze chciałbym zabrać głos jako współprowadzący…)

Rozumiem. Ale w jakiej sprawie?

Senator Jerzy Fedorowicz:

W sprawie pewnego apelu. Chciałbym zabrać głos jako przewodniczący drugiej komisji. Mój apel jest taki, żeby jednak zastanowić się nad poprawkami, które zgłosiłem. Tyle, już to powiedziałem.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, bardzo proszę, jesteśmy wszyscy zmęczeni, jest po 1.00 w nocy… Bardzo proszę o poważne podejście do sprawy.

Wnoszę o przegłosowanie wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek. Głosują tylko członkowie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz członkowie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Nie no, niech pan senator głosuje…)

Nie, nie. Ja już udzieliłem głosu.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Senatorze, ale już raz udzieliłem głosu…

(Senator Bogdan Klich: Bardzo proszę.)

No, proszę bardzo.

Senator Bogdan Klich:

To naprawdę jest w dobrej wierze. Ponieważ nie było okazji, żeby panu wiceministrowi spraw zagranicznych zadawać pytania, gdyż podjęliście państwo decyzję o zakończeniu tej fazy obrad… Chciałbym, abyśmy mieli jasność co do tego, jak reagują na tę ustawę – zaznaczam: ustawę bez poprawek – nasi najważniejsi sojusznicy. Chciałbym, żebyśmy zapoznali się z cytatami z oświadczenia Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Cytuję: „Historia Holocaustu jest bolesna i komplikowana. Rozumiemy, że stwierdzenie «polskie obozy zagłady» jest niedokładne, błędne i bolesne. Obawiamy się jednak, że procedowana ustawa może być zagrożeniem dla wolności słowa i badań naukowych. Nie wolno w żadnym wypadku hamować dyskusji i komentarzy na temat Holocaustu. Wierzymy, że otwarta debata i edukacja to najlepsza metoda walki z niedokładnymi i bolesnymi określeniami”.

I teraz najważniejszy fragment. Cytuję: „Obawiamy się także, że następstwem wprowadzenia ustawy może być zachwianie strategicznych relacji Polski, włącznie z relacjami z USA i Izraelem. Podziały, jakie mogą z tego wyniknąć, mogą przynieść korzyść naszym wrogom. Zachęcamy Polskę do ponownego przeanalizowania ustawy o IPN pod kątem możliwych skutków dla wolności słowa oraz dla naszej zdolności bycia efektywnymi partnerami”. Koniec cytatu. Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo.

W tej chwili przechodzimy do przegłosowania wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tego wniosku? (11)

Przypominam, że jest to wniosek większości Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Dziękuję bardzo.

Kto jest przeciw? (7)

Dziękuję bardzo.

Kto się wstrzymał? (0)

Komisje podjęły decyzję o przyjęciu ustawy bez poprawek i takie rozwiązanie zostanie zarekomendowane na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Dziękuję państwu bardzo.

Zamykam…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Senator Bogdan Klich: Kompletne lekceważenie…)

A sprawozdawca? Kto był sprawozdawcą?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Zgadzasz się?

(Senator Jarosław Obremski: Tak.)

Sprawozdawcą ponownie będzie senator Obremski.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji. Dziękuję państwu bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 1 minut 07)