Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 192) w dniu 19-10-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (192.)

w dniu 19 października 2017 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła (cd.) (druk senacki nr 610).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 14)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Proszę państwa, otwieram posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej.

Witam państwa, witam senatorów. Witam Biuro Legislacyjne, pana mecenasa.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła (cd.) (druk senacki nr 610)

Proszę państwa, przedmiotem obrad naszej komisji jest kontynuacja punktu: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła; druk nr 610.

Państwo pamiętacie, że wczoraj rozpatrywaliśmy ten punkt, ale doszliśmy do wniosku, że dobrze jest po prostu jeszcze to przełożyć. Państwo złożyliście taką propozycję – i ta propozycja została przegłosowana – żeby przełożyć posiedzenie komisji do 31 października. No, zdecydowaliśmy, że to będzie na drugi dzień, tym bardziej że przyszły tydzień to jest już tydzień bez posiedzenia plenarnego, trzeba byłoby specjalnie przyjeżdżać. Oczywiście gdyby była taka konieczność, to pewnie byśmy przyjechali, ale myślę, że sprawa nie wymaga aż specjalnego przyjeżdżania. Tak że dzisiaj w dalszym ciągu rozpatrujemy ten punkt.

Wczoraj na posiedzeniu komisji pan senator inicjator tej uchwały, przedstawiciel wnioskodawców, pan senator Czerwiński złożył wniosek, żeby przyjąć taką uchwałę, jaka jest w druku, nad którym pracujemy, z jedną poprawką, z poprawkami technicznymi, zresztą zaraz pana senatora poproszę jeszcze, żeby uszczegółowił tę propozycję. A państwo senatorowie, pani senator Grażyna Sztark… Chyba pani Anna Sztark?

(Senator Grażyna Sztark: Grażyna Anna.)

…Grażyna Anna Sztark, pani Barbara Zdrojewska i pan Piotr Zientarski, złożyli poprawki, które państwu na pewno zostały dostarczone. Oprócz tego są poprawki zgłoszone przez nasz Dział Stenogramów, poprawki nie merytoryczne, tylko gramatyczne, literalne.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Jerzy Czerwiński:

Panie Przewodniczący! Szanowna Komisjo!

Ja tylko powtórzę to, co wczoraj mówiłem, a mianowicie zgłaszam wniosek o przyjęcie jednolitego tekstu, tzn. tekstu z druku plus poprawki stylistyczne zgłoszone przez Biuro Legislacyjne, które nie zmieniają w ogóle sensu merytorycznego, treści uchwały, oraz jedna poprawka merytoryczna, dopisek na końcu czwartego akapitu, gdzie po słowach „Związek Polaków w Niemczech” dodaje się słowa „pod przewodnictwem – i tu pełne brzmienie – księdza doktora Bolesława Domańskiego”. Ja umotywowałem ten dopisek. To jest druga bardzo znacząca postać, którą według mnie należałoby w tekście uchwały wyróżnić, przewodniczący Związku Polaków… przepraszam, prezes Związku Polaków w Niemczech w tym najgorszym okresie, w latach 1933–1939. Czyli chodzi o ten tekst łącznie z tymi poprawkami stylistycznymi i tą jedną drobną merytoryczną.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Proszę państwa, bo mamy sytuację…

(Senator Grażyna Sztark: My akceptujemy akurat poprawki pana…)

Teraz pytanie do Biura Legislacyjnego. W związku z tym, że jest poprawka zgłoszona przez pana senatora i są poprawki zgłoszone przez państwa senatorów, to według oceny biura, pana mecenasa najpierw głosujemy nad poprawkami zgłoszonymi przez państwa senatorów jako dalej idącymi? I proszę o poinformowanie, jak to by wyglądało później, jeżeli przejdą poprawki państwa senatorów, w kontekście wniosku pana senatora.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Wysoka Komisjo!

Wydaje mi się, że warto nie mnożyć głosowań. Jeżeli jest zgoda Wysokiej Komisji na propozycje pana senatora odnoszące się do poprawek stylistycznych i dodania fragmentu odnoszącego się do księdza Domańskiego, to jak mi się wydaje, ten tekst mógłby być bazą, jeżeli komisja się na to zgadza. I w tym momencie Wysoka Komisja powinna zająć się poprawkami pań senator i pana senatora – to są 3 poprawki – a jeżeli te poprawki uzyskają większość, to w takim wypadku należy przegłosować treść uchwały z uwzględnieniem tych poprawek, które wcześniej uzyskały rekomendację Wysokiej Komisji. I na tym posiedzenie komisji mogłoby się zakończyć. Dziękuję bardzo…

(Przewodniczący Stanisław Gogacz: Przepraszam, czyli jako pierwszą którą poprawkę przegłosujemy?)

Są 3. Pytanie do wnioskodawców, czy te 3 poprawki powinny być przegłosowane łącznie, czy każda z nich osobno. Bo to…

(Głosy z sali: Łącznie.)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dobrze. To w takim razie proponuję, żebyśmy przegłosowali te 3 poprawki zgłoszone przez państwa senatorów: panie senator Sztark i Zdrojewską oraz pana senatora Zientarskiego.

Kto jest za przyjęciem tych poprawek? (7)

Kto jest przeciwny? (6)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Czyli poprawki państwa senatorów zostały przyjęte.

Teraz głosujemy w takim razie…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:

…nad tekstem uchwały… projektu uchwały z poprawkami stylistycznymi, „księdzem Domańskim” plus poprawkami pań senator i pana senatora, które przed chwilą uzyskały akceptację. Dziękuję.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Wesołość na sali)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Czyli ten tekst podstawowy plus te poprawki…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Chciałbym, Panie Senatorze – zwracam się do pana senatora Czerwińskiego – w związku z tym, że pan optuje za tym, żeby ten tekst podstawowy, który pan zaproponował, był przyjęty… Jak by pan ustosunkował się do propozycji, żeby do tego tekstu, który został przyjęty, włączyć te poprawki, które zostały właśnie przyjęte?

(Głos z sali: Nie ma innego wyjścia, bo już zostały przyjęte.)

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Już są przegłosowane.)

Senator Jerzy Czerwiński:

Panie Przewodniczący, moje zdanie już nie ma znaczenia, ponieważ zostało to przegłosowane. Ja głosowałem przeciwko temu.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

W takim razie głosujemy… Proszę państwa, poddaję pod głosowanie wniosek, ażeby przyjąć tekst uchwały zgłoszonej przez pana… tekst projektu uchwały zgłoszonej przez pana senatora Czerwińskiego z poprawkami, które zostały zgłoszone przez państwa i zostały przyjęte.

Kto jest za przyjęciem tekstu uchwały? (14)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Jednogłośnie za.

Proszę państwa, w takim razie przyjęliśmy uchwałę w takim kształcie, o jakim tu mówiliśmy.

Kto będzie sprawozdawcą w takiej sytuacji? Czy pan senator Czerwiński będzie sprawozdawcą? Czy jest zgoda?

(Głos z sali: Tak.)

(Senator Jerzy Czerwiński: Moja zgoda jest. Nie wiem, jak komisja…)

A właśnie, czy komisja zgadza się? Tak.

Bo wniosków mniejszości nie ma…

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Nie ma wniosków mniejszości.)

Bardzo długo mimo wszystko nad tym debatowaliśmy. Mimo że czas zegarowy był krótki, wydaje się, że to bardzo długo trwało. Niemniej jednak przyjęliśmy ten tekst. Pan senator Czerwiński będzie sprawozdawcą.

Zamykam posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 22)