Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 42) w dniu 26-04-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich (42.)

w dniu 26 kwietnia 2017 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

2. Opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r. (znak: CAN-PST-SCW.7421.908485.2016.9.A.0768).

3. Opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r. (znak: CAN-PST-SCW.7421.737966.2016.5.A.0768).

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dzień dobry. Witam wszystkich państwa serdecznie na czterdziestym drugim posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Otwieram posiedzenie.

W porządku obrad są 3 punkty. Odczytam je. Punkt pierwszy: przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Punkt drugi: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r., znak: CAN-PST-SCW.7421.908485.2016.9.A.0768. I punkt trzeci: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r., znak: CAN-PST-SCW.7421.737966.2016.5.A.0768.

Szanowni Państwo, marszałek Senatu pismem z dnia wczorajszego, czyli 25 kwietnia, zwraca się do przewodniczącego komisji o włączenie do dzisiejszego porządku obrad punktu: zaopiniowanie projektu zarządzenia Marszałka Senatu w sprawie nadania statutu Kancelarii Senatu.

Ja za chwilę poddam pod głosowanie porządek obrad i też wniosek marszałka o rozszerzenie tego porządku. Z tym że ponieważ sprawa dotyczy statutu i powinniśmy jednak poświęcić temu chociaż kilka minut w obecności również szefa Kancelarii Senatu, to proponuję, żebyśmy zwołali w tej sprawie krótkie posiedzenie komisji jutro o 8.30.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

No, za chwilę będziemy głosować, tak więc…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tym bardziej że do rozpatrzenia przez komisję będzie jeszcze jedna kwestia: zaopiniowanie wniosku o powołanie nowego szefa Komisji Ustawodawczej…

(Głos z sali: Praw człowieka.)

…przepraszam, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w miejsce profesora Seweryńskiego. Tak więc potrzeba spotkania i tak będzie.

(Głos z sali: Jutro o 9.00 będzie początek obrad?)

Tak, o ile wiem, to o 9.00.

(Głos z sali: Pan senator…)

(Głos z sali: To i tak jest mało czasu na to, żeby tę kwestię rozpatrzyć, pół godziny. Nie dałoby się dzisiaj wieczorem…)

No, spotkamy się na kwadrans…

(Głos z sali: Tak, tylko że o 9.00…)

…będzie okazja, żebyście się państwo zapoznali z materiałami dotyczącymi zmian w statucie, i przy okazji… Myślę, że będzie już materiał… będzie już uchwała komisji w sprawie powołania nowego szefa.

Ja zapytam pana mecenasa, jak powinniśmy w tej sprawie procedować. Czy najpierw poddać pod głosowanie wniosek pana marszałka o uzupełnienie porządku, czy głosować nad porządkiem w pierwotnej wersji, a potem nad uzupełnieniem?

(Senator Leszek Piechota: Szef Kancelarii Senatu będzie jutro o 8.30?)

Zaprosimy go, żeby nam opowiedział o tych zmianach…

(Senator Leszek Piechota: Ale to musimy najpierw ustalić, zadzwonić, żeby cokolwiek…)

(Głos z sali: Jest… Dzisiaj był…)

Proszę bardzo.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo.

Szymon Giderewicz, legislator.

Wysoka Komisjo, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 10 Regulaminu Senatu marszałek Senatu sprawuje nadzór nad pracami komisji senackich i zleca im rozpatrzenie określonych spraw. Jak rozumiem, pan marszałek zlecił komisji rozpatrzenie właśnie tej sprawy i zwrócił się o włączenie do porządku obrad posiedzenia komisji zaplanowanego na dzisiaj punktu, który dotyczyłby zaopiniowania projektu zarządzenia marszałka Senatu w sprawie nadania statutu Kancelarii Senatu. Wydaje się, że taki wniosek powinien co najmniej zostać poddany pod rozwagę całej komisji, żeby tutaj…

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Wobec tego poddaję pod głosowanie wniosek marszałka…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo, Panie Profesorze.

Senator Aleksander Bobko:

Ja przepraszam, ale może byśmy jednak ustalili tutaj wspólnie…

(Przewodniczący Sławomir Rybicki: No tak mi się…)

…ale nie w głosowaniu, tylko tak poprzez konsensus, kiedy będzie nam po prostu najwygodniej i najsensowniej.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Możemy to zrobić teraz, tak po prostu…

(Senator Aleksander Bobko: Ale komisja, jak rozumiem, i tak musi się jutro spotkać, tak?)

Tak, tak. Powinna się spotkać.

(Senator Aleksander Bobko: Musi się spotkać w związku z wyborem przewodniczącego komisji…)

Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

(Senator Aleksander Bobko: …praw człowieka. Czyli i tak komisja musi się spotkać. Gdyby nie to, to ewentualnie można by dzisiaj…)

(Senator Leszek Piechota: A sprawa przewodniczącego nie może też być rozpatrywana dzisiaj?)

Nie ma jeszcze uchwały komisji. Komisja zbiera się w tej sprawie, w sprawie wyboru nowego przewodniczącego, dzisiaj.

(Senator Leszek Piechota: To poczekajmy. Wybiorą i wtedy się dostosujemy.)

To znaczy co pan senator proponuje?

Senator Leszek Piechota:

Panie Przewodniczący, ja oczywiście skłaniam się ku propozycji pana przewodniczącego, żeby to wszystko było jutro. Tylko chciałbym też, żeby rano były wszystkie kompetentne osoby i żeby był czas na merytoryczną dyskusję w sprawie tych zasadniczych zmian, które są związane ze statutem, ale i pozostałych. Wydaje mi się, że jutrzejszy dzień wcale nam nie zapewni możliwości merytorycznej dyskusji, tylko to będzie taka formalność. Ale jeżeli jest takie życzenie, to ja się podporządkuję woli większości. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Czy są jeszcze jakieś wypowiedzi? Nie.

Ja poddam pod głosowanie wniosek marszałka o uzupełnienie porządku obrad obecnego posiedzenia komisji o punkt dotyczący zaopiniowania zmian w statucie Kancelarii Senatu.

Kto z panów senatorów jest za uzupełnieniem porządku o ten punkt? (1)

Kto jest przeciw? (3)

Dziękuję bardzo.

Wobec tego przechodzimy do realizacji porządku przewidzianego pierwotnie na to posiedzenie. A jednocześnie informuję, że zwołam posiedzenie komisji na jutro, na godzinę 8.30, w sprawie zaopiniowania propozycji zmiany statutu Kancelarii Senatu, a jeżeli będzie – a powinien być – wniosek o opinię w sprawie uchwały powołującej nowego szefa Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, to również w sprawie tego punktu.

Punkt 1. porządku obrad: przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Przechodzimy do punktu pierwszego porządku obrad: przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, profesor Michał Seweryński, złożył marszałkowi Senatu pisemną rezygnację z pełnionej funkcji w związku z wyborem na wicemarszałka Senatu.

Zadaniem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich jest – zgodnie z art. 14 ust. 2 Regulaminu Senatu – przygotowanie projektu uchwały w sprawie odwołania przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Projekt uchwały mamy w materiałach.

Przechodzimy wobec tego do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały…

(Głos z sali: Tam jest jeszcze opinia konwentu…)

Jest, rzeczywiście. Przepraszam. Dzisiaj przyszła pozytywna opinia konwentu, która pozytywnie opiniuje wspomnianą rezygnację.

Kto jest za przyjęciem projektu uchwały? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję.

(Głos z sali: Sprawozdawca.)

Jeżeli państwo pozwolicie, ja konsekwentnie w sprawach zmian w komisjach będę proponował siebie jako sprawozdawcę. Dziękuję bardzo za przyjęcie tej propozycji.

Punkt 2. porządku obrad: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r. (znak: CAN-PST-SCW.7421.908485.2016.9.A.0768)

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r., i tutaj te wszystkie cyfry i litery ze znaku wniosku, które wymieniłem na początku posiedzenia.

Czy któryś z panów senatorów chciałby zabrać głos w tej sprawie?

Skoro nie, to proponowałbym, żeby pan mecenas wypowiedział się na temat poprawności oświadczenia złożonego przez senatora Cichonia.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

W naszej opinii oświadczenie złożone przez pana senatora, o sygnaturze jak w punkcie porządku obrad… Zarówno punkt drugi, jak i trzeci dotyczą oświadczenia pana senatora. Oświadczenia te różnią się jedynie sygnaturą. Oświadczenie z punktu drugiego spełnia warunki formalne. Zgodnie z konstytucją senator ma prawo zrzec się immunitetu formalnego. Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora przewiduje, że powinien on zrobić to na piśmie i skierować takie oświadczenie do marszałka Senatu. Oczywiście z takiego oświadczenia powinno w sposób niebudzący wątpliwości wynikać, że pan senator zrzeka się immunitetu w określonym zakresie – tutaj: w związku z wykroczeniem wskazanym we wniosku. Ustawa przewiduje także termin na złożenie takiego oświadczenia. Pan marszałek wyznaczył senatorowi termin na złożenie oświadczenia. Termin ten upłynął, stąd też dalsze etapy postępowania. Należy jednak przyjąć, że termin ten jest jedynie terminem instrukcyjnym, tak właśnie należy czytać go zgodnie z przepisami konstytucji. Wskazuje na to też dotychczasowa praktyka parlamentarna, gdzie zarówno senatorowie, jak i posłowie zrzekali się immunitetu także po terminie wskazanym odpowiednio przez marszałka Senatu lub marszałka Sejmu. Tak że pozytywnie oceniamy formalną poprawność wspomnianego oświadczenia. Dziękuję.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby zabrać głos w tej sprawie?

Skoro nie, to poddaję pod głosowanie projekt opinii o poprawności oświadczenia złożonego przez senatora Cichonia.

Kto jest za? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Punkt 3. porządku obrad: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r. (znak: CAN-PST-SCW.7421.737966.2016.5.A.0768)

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku obrad: opinia komisji o formalnej poprawności oświadczenia senatora Zbigniewa Cichonia z dnia 20 kwietnia 2017 r. o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie określone we wniosku Głównego Inspektora Transportu Drogowego, złożonym do Marszałka Senatu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego w dniu 27 stycznia 2017 r., znak jak w tytule punktu i jak w materiałach, przeczytałem go, kiedy przedstawiałem porządek posiedzenia.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby na tym etapie zabrać głos?

Skoro nie, to ponownie proszę pana mecenasa o opinię w sprawie poprawności oświadczenia senatora Cichonia.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Tak jak to było w przypadku oświadczenia rozpatrywanego w punkcie drugim, oświadczenie rozpatrywane w punkcie trzecim nie budzi wątpliwości pod względem formalnym. Dziękuję.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Jeśli nie ma głosów w tej sprawie, to poddam projekt opinii pod głosowanie.

Ponieważ oświadczenie spełnia wszystkie wymogi formalne, przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem opinii? (5)

Dziękuję.

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, wyczerpaliśmy porządek posiedzenia komisji. Dziękuję bardzo.

I przypominam o tym, że zwołałem komisję na jutro, na godzinę 8.30 rano, w sprawie statutu Kancelarii Senatu i ewentualnie innych wniosków, które mogą się dzisiaj pojawić. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 13)