Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Środowiska (nr 13), Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 18) w dniu 05-04-2016
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny ze wspólnego posiedzenia

Komisji Środowiska (13.)

oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (18.)

w dniu 5 kwietnia 2016 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 131, druki sejmowe nr 364 i 376).

(Początek posiedzenia o godzinie 17 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Środowiska Zdzisław Pupa)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Szanowne Panie! Szanowni Panowie!

Pozwolicie, że otworzę wspólne posiedzenie Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. To posiedzenie wspólne komisji poprowadzimy wspólnie z panem przewodniczącym Andrzejem Stanisławkiem.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 131, druki sejmowe nr 364 i 376)

Tematem dzisiejszego posiedzenia wspólnego jest rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw; druk senacki nr 131, druki sejmowe nr 364 i nr 376.

Na początku chciałbym wszystkich szanownych państwa przywitać. Witam serdecznie państwa senatorów, witam również naszych gości. Jest z nami sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju, pan Mariusz Orion Jędrysek, serdecznie pana ministra witamy. Jest pani Agnieszka Wójcik, dyrektor Departamentu Nadzoru Geologicznego w Ministerstwie Środowiska. Jest pan Piotr Nowak, dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska. Jest pan Rafał Misztal, zastępca dyrektora w tymże departamencie. Jest z nami pan Kamil Zawadzki, naczelnik wydziału w Departamencie Prawnym w Ministerstwie Środowiska. Jest z nami również pan Andrzej Ulida, zastępca dyrektora Departamentu Księgowości i Rozliczeń w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest z nami pan Dariusz Hołub, ekspert w Zespole do spraw Legislacji w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Jest pani Anna Krzywicka, dyrektor Departamentu Środowiska w Najwyższej Izbie Kontroli, serdecznie panią witamy. Są z nami często będący naszymi gośćmi pan prezes Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój” Krzysztof Zaręba, jak również pan Jan Gęsicki. Jest z nami pan Maciej Telec, legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu, serdecznie pana witamy. Jest z nami pan profesor Marek Gromiec, ekspert naszej Komisji Środowiska.

Szanowni Państwo, jak już odczytałem, mamy do rozpatrzenia poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie geologicznym i górniczym oraz innych ustaw. Nie ma akurat przedstawiciela izby poselskiej. W takim razie prosiłbym pana ministra o zabranie głosu i przedstawienie państwu senatorom propozycji zmian, które zostały już przyjęte przez Sejm.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo Senatorowie! Szanowni Państwo!

Ustawa poselska jest bardzo ważna o tyle, że umożliwia ona wydanie tych koncesji, które najdłużej oczekują. Mianowicie pojawiła się pewna niedoskonałość prawna spowodowana przez ustawodawcę w 2014 r., która pozwalała wydawać koncesje na poszukiwanie, rozpoznanie, wydobywanie węglowodorów tylko w takiej sytuacji, kiedy to to wydanie nastąpiło do 30 września. Możliwość wydania tych koncesji potem jest bardzo wątpliwa. Ma to ogromne znaczenie gospodarcze, a więc i finansowe dla państwa: około 30 podmiotów w tej chwili oczekuje na wydanie tych koncesji lub zakończyliśmy procedowanie w ich wypadku i okazuje się, że jest wielki problem. W związku z tym prosiłbym państwa o tę, w sumie dość formalną, ale bardzo ważną sprawę, żeby koncesje były dawane. Przy okazji posłowie zaproponowali też pewne inne udogodnienia czy zmiany wyraźnie pokazujące, które przepisy należy zastosować przy zmianach koncesji, a których już nie, co przyspiesza ten cały proces administracyjny, trwający od momentu wpłynięcia wniosku o zmianę koncesji do momentu tej zmiany.

Tak że, jeśli można prosić oczywiście, bardzo proszę o przyjęcie, o rozpatrzenie tych dokumentów i przyjęcie ich.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję uprzejmie.

Czy pan mecenas, legislator ma jakieś uwagi co do procedowanej ustawy?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Ja nie zgłaszam poprawek do ustawy, ale chciałbym zwrócić uwagę szanownych państwa na pewne kwestie, które mogą być źródłem kolejnych wątpliwości interpretacyjnych. Chodzi o art. 2 noweli, jest to przepis, który zmienia przepisy przejściowe w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Ta ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r., a więc obowiązuje od blisko półtora roku i od takiego czasu funkcjonują w obrocie te przepisy przejściowe. Niektóre terminy w nich wyznaczone już upłynęły, niektóre terminy trwają, w związku z czym trudno przewidzieć, jaki wpływ będzie miała ta nowelizacja na postępowania wszczęte, a niezakończone. Ona sama wymagałaby własnych przepisów przejściowych.

Co do części tych przepisów ciężko jest powiedzieć, jakie jest ich ratio legis. Choćby zmiana w art. 2 w pkcie 2, zgodnie z którą w art. 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie: „do udzielonych koncesji, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 10 ust. 6 nie stosuje się”. Art. 10 ma 6 ustępów, do tej pory ten przepis brzmiał w ten sposób, że stosuje się do udzielonych koncesji przepisy art. 10 ust. 1–5. Tak więc z praktycznego punktu widzenia ten przepis nie niesie żadnej nowej wartości normatywnej, pojawia się zaś pytanie o to, po co racjonalny ustawodawca zmienia przepis, skoro w istocie niczego to nie zmienia.

Podobna uwaga dotyczy zmiany w art. 1. Jest to przepis, który ma przesądzić, że organ koncesyjny może dokonać zmiany koncesji także na wniosek przedsiębiorcy, któremu została ona udzielona. Wydawało się, że skoro koncesja jest co do zasady udzielana na wniosek, to również może być na wniosek zmieniona, z wyjątkiem oczywiście sytuacji, w których zmiana może nastąpić z urzędu, a które są określone w ustawie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję.

Proszę.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek:

Zgadzamy się z panem mecenasem, że rzeczywiście – choć może tak bym tego nie ujął – te zmiany, o których pan mówił, to generalnie są to zmiany porządkowe. Proszę jednak zwrócić uwagę, że Ministerstwo Środowiska ma ciągle sprawy sądowe, ministerstwo jest także organem odwoławczym, a potem już ma sprawy sądowe. Przedsiębiorcy, którzy ewidentnie, powiedzmy, próbują wykorzystać pewne luki prawne, stosują wiele trików, które powodują, że sprawy się przeciągają, są umarzane, w zasadzie przez to, że można różnie intepretować prawo. Stąd przy okazji tego typu zmiany, które te wątpliwości… jakby zamykają drogę do różnych zabiegów prawnych. Myślę, że warto to poprzeć.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję uprzejmie.

Czy pani z Najwyższej Izby Kontroli, pani dyrektor ma uwagi?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Otwieram dyskusję.

Proszę bardzo, czy ktoś z państwa senatorów…

Proszę bardzo, pani senator Rotnicka.

Senator Jadwiga Rotnicka:

Dziękuję.

Ja mam tylko króciutkie pytanie. Czy te unormowania, czy te zmiany dotyczą tylko koncesji dotyczących poszukiwania węglowodorów, czy wszystkich koncesji?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek:

To znaczy art. 34 tak, a pozostałe dotyczą węglowodorów. Tak że generalnie rzecz biorąc, skupiamy się tutaj głównie na węglowodorach, ale przy okazji wyjaśnione są także inne sprawy.

(Senator Jadwiga Rotnicka: Dziękuję.)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Czy są inne uwagi, pytania? Nie ma.

W takim razie proponuję, abyśmy żadnych uwag…

Senator Krystian Probierz:

To znaczy ja mam taką uwagę, że te zmiany zmierzają w takim rozsądnym kierunku…

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Są oczekiwane.)

…i usprawnią zapewne działanie ministerstwa, bo też takie głosy do mnie docierają, i uważam, że należałoby poprzeć tę propozycję. Dziękuję.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Proszę bardzo, jeszcze pan minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek:

Jeszcze chcę zakomunikować, że w tej chwili duży pakiet zmian upraszczających prawo geologiczne i górnicze jest wprowadzany poprawkami rządowymi. Myślę, mam nadzieję, że niedługo trafi do Senatu. Nie tak niedługo, pewnie ze 2 miesiące to potrwa, a może i dłużej, ale tego państwo senatorowie mogą już się spodziewać. Liczymy na to, że… Oczywiście to zależy od tego, jak długo będzie trwał proces w samym rządzie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Proszę bardzo, jeszcze pan senator.

Senator Wiesław Dobkowski:

Dziękuję bardzo.

Ja mam pytanie do pana legislatora. Bo pan legislator przedstawił swoje uwagi, ale czy pan proponuje jakieś zmiany, czy to tylko takie uwagi…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Nie, nie proponuję żadnych poprawek.

(Senator Wiesław Dobkowski: Dziękuję.)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

W takim razie, Szanowni Państwo, skoro nie ma więcej uwag, ja proponuję przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem ustawy w takim przedłożeniu, w jakim przyszła z Sejmu? Kto jest za? (17)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Ustawa została przyjęta jednogłośnie.

Wyznaczamy pana senatora sprawozdawcę. Jest tutaj geolog, który jest zainteresowany sprawozdaniem. Prosimy pana profesora… Jest zgoda, tak?

(Senator Krystian Probierz: Tak.)

Pan profesor Krystian Probierz będzie sprawozdawcą komisji. Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie komisji.

Dziękuję uprzejmie za obecność.

(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 17)