Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 2) w dniu 19-11-2015
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (2.)

w dniu 19 listopada 2015 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępów przewodniczącego komisji.

2. Sprawy organizacyjne.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Andrzej Stanisławek)

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Witam szanowną komisję.

Otwieram posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Chciałbym wszystkich poinformować, że posiedzenie jest transmitowane online w internecie i jest nagrywane.

Proponuję następujący porządek obrad komisji: punkt pierwszy – wybór zastępców przewodniczącego komisji; i punkt drugi – sprawy organizacyjne.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad? Nikt.

Wobec braku głosów stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępów przewodniczącego komisji

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Pragnę przypomnieć, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych odbywa się w głosowaniu tajnym przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Informuję, że Prezydium Senatu wczoraj wyraziło zgodę na wybór dwóch zastępców przewodniczącego. Tak że bardzo proszę państwa senatorów o zgłaszanie kandydatur.

Pan senator Probierz, bardzo proszę.

Senator Krystian Probierz:

Panie Przewodniczący! Szanowni Koledzy!

Mam zaszczyt zgłosić kandydaturę pana senatora Adama Gawędy. Pan senator urodził się w 1967 r. i tak się złożyło, że jest absolwentem wydziału, na którym pracuję, to znaczy absolwentem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Pan senator jest ekspertem w dziedzinie polityki surowcowo-energetycznej, także członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. W latach 1994–2007 pełnił funkcję na stanowiskach kierowniczych w zakładach i spółkach górniczych, uczestniczył także w pracach nad raportem pod tytułem „Potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce do roku 2050”. Posiada doświadczenie menedżerskie, samorządowe i parlamentarne. Ponadto był posłem na Sejm Rzeczypospolitej VI kadencji, pracował w komisjach gospodarki i ochrony środowiska, przewodniczył pracy podkomisji, wprowadził kilkanaście korzystnych rozwiązań do ustawy – Prawo geologiczne i górnicze; opracował i zaproponował zmiany do ustawy – Prawo energetyczne w zakresie wsparcia energii produkowanej z metanu z pokładów węgla. Pan senator jest dobrym kandydatem na to stanowisko, rekomenduję go z czystym sumieniem. Dziękuję bardzo za uwagę.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Władysław Komarnicki:

Panie Przewodniczący, zgłaszam kandydaturę senatora Mieczysława Augustyna do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Mieczysław Augustyn jest senatorem już czwartą kadencję, w pierwszej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, a przez dwie kolejne kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, ostatnio nazwanej Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Pan senator kierował też zespołami i grupami parlamentarnymi, ma więc ogromne doświadczenie w zakresie organizowania prac komisji senackiej, prowadzenia obrad i procedur ustawodawczych. Chociaż senator Augustyn specjalizował się w zagadnieniach z zakresu polityki społecznej, to jednak miało to ścisły związek z kwestiami dotyczącymi funkcjonowania rynku dóbr i usług oraz warunków działania firm. Pan senator zna zagadnienia z zakresu rynku pracy, obciążeń przedsiębiorstw i pracowników składkami ubezpieczeń społecznych, działania Gwarantowanego Funduszu Świadczeń Pracowniczych i działalności związków zawodowych. W poprzednich latach pan senator aktywnie zajmował się kształtowaniem rynku pracy i reformą służb zatrudnienia, warunkami pracy pracowników, kodeksem pracy, zatrudnieniem osób niepełnosprawnych zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy. Cennym wkładem w prace komisji mogłaby być nabyta przez senatora wiedza, znajomość z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw ekonomii społecznej, spółdzielczości, firm z sektora tak zwanej białej i srebrnej gospodarki.

Senator Mieczysław Augustyn z racji swych poprzednich działań utrzymuje bliskie kontakty z organizacjami pracodawców, takimi jak: Związek Rzemiosła Polskiego, Krajowa Rada Spółdzielcza, ZUS, KRUS, inspekcja pracy, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Te i inne organizacje, i instytucje mogą być zapleczem doradczym senatora przydatnym w sprawowaniu funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

W imieniu grupy senatorów Platformy Obywatelskiej zgłaszam senatora Mieczysława Augustyna jako kandydata do pełnienia tej funkcji. Dziękuję panom senatorom za uwagę.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo panu senatorowi Władysławowi Komarnickiemu za przedstawienie sylwetki pana Mieczysław Augustyna.

Czy pan senator Adam Gawęda wyraża zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczącego?

Senator Adam Gawęda:

Panie Przewodniczący, Panie Senatorze, wyrażam zgodę.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator Mieczysław Augustyn wyraża zgodę na kandydowanie na wiceprzewodniczącego?

Senator Mieczysław Augustyn:

Byłbym zaszczycony, gdybym zyskał państwa zaufanie.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Wobec wyrażenia zgody przez obu kandydatów, bardzo proszę o zgłoszenie się 3 senatorów do przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Bardzo proszę, pan senator…

(Głos z sali: Kleina.)

…Kleina.

Jeszcze dwie osoby.

(Głos z sali: Pan senator Wojciech Piecha.)

Bardzo dziękuję. I jeszcze jeden…

(Głos z sali: Pani senator …)

(Głos z sali: Ale pani senator nie jest członkiem naszej komisji.)

(Głos z sali: Senator Napieralski.)

I pan senator Napieralski, dziękuję bardzo.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego w sprawie wyboru zastępcy przewodniczącego komisji wyznaczam pana senatora Kazimierz Kleinę, pana senatora Wojciecha Piechę i pana senatora Grzegorza Napieralskiego.

Zarządzam kilkuminutową przerwę na przygotowanie kart.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Mamy karty do głosowania. Bardzo proszę o ich rozdanie. Pragnę tylko przypomnieć, że zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej 1/3 jej członków. Mamy 9 senatorów…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, ale obecnych na sali jest 9 senatorów, a zapisanych do komisji – 12. Żeby komisja mogła podejmować, musi być przynajmniej 4 senatorów. Stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów. Możemy przystąpić do wyboru zastępcy przewodniczącego komisji.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ala, rozumiem. Przepraszam bardzo, wystarczy 3 senatorów. Dziękuję bardzo panu mecenasowi.

Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego… Aha, karty już zostały rozdane. Bardzo proszę senatorów wyznaczonych do przeprowadzenia głosowania tajnego o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam kilkuminutową przerwę.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Wznawiam obrady.

Odczytuję protokół głosowania tajnego.

Powołani przez przewodniczącego komisji do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie – senator Kazimierz Kleina, senator Wojciech Piecha, senator Grzegorz Napieralski – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyboru senatora Mieczysława Augustyna na zastępcę przewodniczącego komisji oddano głosów 8, w tym głosów ważnych 8. Za głosowało 8 senatorów.

W sprawie wyboru senatora Adama Gawędy na zastępcę przewodniczącego komisji oddano głosów 8, w tym głosów ważnych 8. Za głosowało 8 senatorów.

Bardzo dziękuję.

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności wybrała pana senatora Mieczysława Augustyna oraz pana senatora Adama Gawędę na zastępców przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Bardzo proszę. Czy pan senator Mieczysław Augustyn chciałby zabrać głos?

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Przewodniczący! Drodzy Koledzy!

Bardzo dziękuję za zaufanie. Postaram się być panu przewodniczącemu pomocny, a do planu pracy wnieść to, co było zawsze przedmiotem moich zainteresowań. Nie zawsze to cieszyło się powodzeniem, ale na spotkaniach z przedsiębiorcami zawsze przypominałem, że celem firmy nie jest zysk, bo on jest miernikiem efektywności, tylko celem firmy jest człowiek i wszytko jemu służy. I z takim nastawieniem chciałbym włączyć się w prace komisji.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Zapraszam pana senatora Mieczysława Augustyna do stołu prezydialnego. Bardzo proszę.

Bardzo proszę. Czy pan senator Adam Gawęda chciałby zabrać głos?

Senator Adam Gawęda:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący! Panowie Senatorowie!

Bardzo dziękuję za zaufanie, którym obdarzyliście mnie państwo w tym głosowaniu. Postaram się swoje doświadczenie parlamentarne i wiedzę wykorzystać w pracy w Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Chciałbym również podkreślić, że zaangażuję się w pracę i prezydium, i całej komisji na rzecz inicjowania dobrych rozwiązań dla polskiej gospodarki. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za okazane zaufanie.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Zapraszam pana senatora.

Punkt 2. porządku obrad: sprawy organizacyjne

Przechodzimy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad, czyli do spraw organizacyjnych.

I mam typowe pytanie do państwa senatorów o posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. W poprzedniej kadencji posiedzenia odbywały się w środy. Czy ten dzień senatorom odpowiada?

(Głos z sali: Może być.)

Może być. Godzina… Bo tam też były określone godziny, prawda? Pani Barbaro?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

11.00, 12.00…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Ale niektórzy dojeżdżają…

(Senator Mieczysław Augustyn: Godzina 12.00 jest dobrym pomysłem, jest bezpieczniejsza.)

Czyli wstępnie ustalamy, że spotykamy się w środy, między posiedzeniami Senatu, o godzinie 12.00, a jeżeli będzie więcej pracy, to ewentualnie we wtorek popołudniu lub przed posiedzeniem Senatem. Dziękuję bardzo.

Chciałbym jeszcze przedstawić współpracowników, z którymi będziemy współpracowali i którzy dla nas są niezwykle istotni. Są to: pan mecenas Jakub Zabielski, przedstawiciel senackiego Biura Legislacyjnego; pani Barbara Kapis oraz pan Ignacy Grodecki. Bardzo dziękuję.

Bardzo proszę. Jeżeli ktoś z senatorów nie podał jeszcze komisji adresów e-mailowych czy numeru telefonu – dzięki czemu można będzie powiadomić państwa, przypomnieć państwu, wysyłając np. SMS, o różnych rzeczach, ponieważ mamy dużo pracy, a niestety pamięć czasami jest zawodna – to proszę dostarczyć je do sekretariatu.

Bardzo proszę, pan senator Napieralski.

Senator Grzegorz Napieralski:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Gratuluję wiceprzewodniczącym wyboru.

Ja chciałbym wystąpić z takim wnioskiem – jeśli Wysoka Komisja uznałaby ten wniosek za dobry, to proszę o jego poparcie.

Otóż byłem wnioskodawcą zmiany regulaminu dotyczącej właśnie tej komisji. Powiększyliśmy zakres działania komisji o bardzo duży komponent: o innowacyjność. Sześć lat temu byłem pomysłodawcą powołania specjalnej sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Ona została w tej kadencji zachowana, a nawet została powiększona o cały komponent dotyczący cyfryzacji kraju, więc jej znaczenie też wzrasta. Połączenie innowacyjności z gospodarką jest bardzo istotne, dlatego że wiele rzeczy tak naprawdę dzieje się nie tylko w służbie zdrowia czy edukacji, ale też w gospodarce. Stąd rozbudowanie tej komisji jest bardzo dobrym pomysłem. Ja przez te wszystkie lata tak naprawdę bardzo mocno skupiłem się na poszerzaniu tej tematyki, przebijaniu się z tym do świadomości politycznej. I mam pytanie do Wysokiej Komisji. Trochę jest mi głupio – przepraszam za sformułowanie – mówić we własnej sprawie, ale z nikim tego nie uzgadniałem. Czy jest taka możliwość, Panowie Senatorowie – bo tu jesteśmy tylko w gronie męskim – aby nasza komisja wystąpiła o zwiększenie składu prezydium komisji o jeszcze jednego przewodniczącego? Chciałbym się tą sprawą innowacyjności absolutnie zająć i współpracować z panem przewodniczącym. Ja z panem przewodniczącym odbyłem krótką rozmowę i zadeklarowałem swoją pomoc. Myślę, że doświadczenie dwóch wiceprzewodniczących, jak słyszeliśmy w prezentacjach, jest znakomite, ale też moje doświadczenie w pracy politycznej, i nie tylko politycznej, jeżeli chodzi o innowację, byłoby zasadne. Nie spowodowałoby to chyba jakiegoś poważnego zamieszania, tylko byłaby to dobra zmiana, która by zaangażowała więcej ludzi do pracy, jeżeli pan przewodniczący oczywiście też wyraziłby zgodę na taką współpracę.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Oczywiście ja wyrażam zgodę na współpracę, ale mamy zatwierdzonych dwóch wiceprzewodniczących, w związku z czym…

(Senator Mieczysław Augustyn: Ale można o to wystąpić.)

Wystąpić można, tak?

(Senator Mieczysław Augustyn: Rzadko się zdarzało, że się godzono na takie zmiany, ale parę wyjątków było.)

Rozumiem.

Senator Grzegorz Napieralski:

Jeśli mogę, Panie Przewodniczący, jeszcze dopowiem. W Sejmie faktycznie to było trochę prostsze, dlatego że my to robiliśmy na posiedzeniach komisji. W ostatniej kadencji powiększyliśmy skład prezydium naszej komisji o jednego z profesorów, którego chcieliśmy pozyskać, mimo różnych ustaleń klubowych. Ale gdyby była zgoda panów senatorów, którzy tutaj są na sali, na to, żebyśmy mogli o to wystąpić, to myślę, że to nie spowodowałoby żadnych zachwiań między porozumieniami politycznymi, tylko byłoby to działanie takie naprawdę pozytywne. Moja praca tutaj byłaby absolutnie merytoryczna, a nie polityczna.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Głosujemy jawnie nad wnioskiem pana senatora w sprawie powiększenia prezydium komisji o trzeciego wiceprzewodniczącego, który bardziej, jak rozumiem, zajmowałby się innowacyjnością.

(Senator Grzegorz Napieralski: Gdyby była taka możliwość.)

Bardzo proszę o głosowanie.

Czy występujemy do Prezydium Senatu o zwiększenie naszego składu o trzeciego wiceprzewodniczącego?

Kto jest za? (8)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

W związku z tym wystąpimy do Prezydium Senatu o wyrażenie zgody na zwiększenie składu naszej komisji o trzeciego wiceprzewodniczącego. Dziękuję bardzo.

(Senator Grzegorz Napieralski: Bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że nie sprawiłem kłopotu.)

Czy są jeszcze jakieś sprawy? Bardzo proszę.

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Przewodniczący! Panowie Senatorowie!

Myślę, że dobrze by było, żebyśmy na następnym posiedzeniu poświęcili trochę czasu na skonstruowanie planu pracy, bo komisje oprócz oceny tego, co przychodziło z Sejmu, zwykle podejmowały własne inicjatywy, próbując przygotować senatorów do pracy nad kluczowymi zagadnieniami, które potem podejmowaliśmy w ocenie przychodzących do nas aktów prawnych. Sam chciałbym zaproponować w tym zakresie kilka kwestii. Tak że gdyby pan przewodniczący zechciał np. na następnym posiedzeniu poświęcić chwilę czasu w ramach porządku obrad właśnie zbudowaniu planu pracy poza tym, co wynikać będzie z oceny aktów prawnych, byłbym zobowiązany.

Przewodniczący Andrzej Stanisławek:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze. Uważam, że to jest cenna uwaga. Zajęcie się tą sprawą organizacyjną jest niezwykle potrzebne tym bardziej, że w rozmowach poza komisją wielu senatorów zgłasza chęć zajęcia się legislacją, zmianami w niektórych ustawach czy nawet zmianami ustaw. Dziękuję bardzo.

Czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos? Nie.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 57)