Narzędzia:

6 lutego 2017 r.

06.02.2017

W Muzeum Wojska Polskiego marszałek Stanisław Karczewski i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz 6 lutego 2017 r. zainaugurowali obchody Roku Generała Józefa Hallera. W listopadzie 2016 r. Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Generała Hallera.

Jak podkreślił podczas konferencji inaugurującej obchody marszałek Stanisław Karczewski: „To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy w Senacie uchwalić rok 2017 Rokiem generała Józefa Hallera. To wspaniała postać, patriota, wojskowy, świetny organizator”.

Marszałek Senatu przedstawił plan wydarzeń upamiętniających postać generała Józefa Hallera. Jak poinformował, 20 kwietnia 2017 r. w Senacie otwarta zostanie wystawa „150. rocznica Towarzystwa Gimnastycznego «Sokół»”. 24 i 25 maja, w 100. rocznicę utworzenia „Błękitnej Armii”, w Senacie i na Uniwersytecie Kardynała Stanisława Wyszyńskiego odbędzie się konferencja poświęcona gen. Józefowi Hallerowi i jego dokonaniom. Trwają także prace nad zaprezentowaniem w Senacie pamiątek po generale, które znajdują się w Muzeum Tradycji Oręża Polskiego w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku. Wydarzenia planowane w związku z Rokiem Generała Józefa Hallera pozwolą nie tylko przybliżyć postać generała i jego najbliższych, ale też przypomnieć o ważnych wydarzeniach i organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha.

Gen. Józef Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym. W 1917 r. stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej „błękitną”. Odegrała ona ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego państwa polskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.