Narzędzia:

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

26.04.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski 26 kwietnia br. wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senator podkreśliła, że zaledwie trzydzieści lat temu w Rwandzie, „kraju tysiąca wzgórz”, rozegrała się ludzka tragedia, która nie miała prawa zdarzyć się w XX wieku. "W ciągu zaledwie 100 dni w wyniku systematycznej eksterminacji zamordowano ponad milion osób tylko ze względu na ich pochodzenie etniczne. Zdecydowaną większość ofiar stanowili Tutsi, ale zginęli również Hutu sprzeciwiający się ludobójstwu" - przypomniała Gabriela Morawska-Stanecka.

Senator dodała, że ludobójstwo w Rwandzie w 1994 r. pokazało, jak istniejące problemy i poczucie nierówności społecznych mogą zostać wykorzystane za pomocą propagandy i manipulacji do celów politycznych, dehumanizacji i stygmatyzacji całej grupy obywateli, a w konsekwencji do masowych zabójstw i czystek etnicznych.

"Społeczność międzynarodowa musi podwoić wysiłki, by powstrzymać mowę nienawiści, zanim wymknie się ona spod kontroli" - apelowała senator. Zdaniem senator "nienawistne słowa mogą zatruć umysły ludzi do tego stopnia, że stracą swój moralny kompas i uwierzą, że inni ludzie nie zasługują na życie".

Uroczystość w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowała ambasada Rwandy w Polsce.

Ludobójstwo w Rwandzie trwało od kwietnia do lipca 1994 r. podczas rwandyjskiej wojny domowej. Rozpoczęło się dzień po śmierci prezydentów Rwandy i Burundi Juvénala Habyarimany i Cypriena Ntaryamiry w katastrofie lotniczej w stolicy kraju 6 kwietnia 1994 r. O jej spowodowanie wojsko dowodzone przez członków grupy Hutu oskarżyło grupę Tutsi. Wydarzenia z 1994 r. nie były jednak jedynym przypadkiem przemocy Hutu wobec Tutsi, lecz kulminacją.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.