Narzędzia:

19. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

26.01.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

„Kolejny już rok z rzędu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w niespokojnych czasach: na oczach całej wspólnoty międzynarodowej naruszane są traktaty, naruszane są granice państwowe, niszczone jest dziedzictwo kulturowe, a miliony ludzi muszą szukać schronienia, ponieważ ktoś niszczy dorobek ich życia, próbuje im odebrać tożsamość, godność, a nawet prawo do istnienia i w końcu – życie” – zwróciła się marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska do uczestników uroczystości i modlitwy ekumenicznej upamiętniającej Ofiary Holokaustu w przeddzień 79. Rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które odbyły się przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie 26 stycznia br.

„Bardzo dziękuję, że jak co roku spotkaliśmy się w tym miejscu. Spotykamy się – to znaczy, że pamiętamy. Pamięć o tych wydarzeniach jest bardzo ważna, bo bez niej nie będziemy mogli zmieniać świata i nie będziemy mogli ustrzec się zła. A dla nas, Polaków, pamięć o żydowskich współobywatelach powinna mieć szczególne znaczenie. Na terenie naszego kraju okupowanego przez hitlerowskie Niemcy zamordowano trzy miliony polskich Żydów – naszych przyjaciół i sąsiadów, co stanowiło prawie połowę wszystkich którzy zginęli w Shoah” – podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przypomniała, że „wielu z ocalałych z Zagłady poświęciło swoje życie temu, aby nie tylko zachować wiedzę o zbrodniach i ofiarach nazizmu, przestrzegać przed pogardą, mową nienawiści, przemocą, ale i wykorzystywać pamięć o tamtych tragicznych czasach i doświadczeniach do budowania pokoju, uczenia solidarności, walki o poszanowanie ludzkiej godności w każdych warunkach”.

Marszałek Senatu podkreśliła, że chociaż „mówimy o tym, że historia, którą dziś przywołujemy, składając hołd ofiarom Holokaustu, ma szczególne znaczenie i że uświadamia nam, że pokój jest nie tylko cenną, ale i kruchą wartością”, jednak „coraz wyraźniej widzimy, że pokój nie jest wartością darowaną nam raz na zawsze i, niestety, z coraz większym przerażeniem obserwujemy, że z ostrzeżeń przed koszmarami przeszłości niewystarczająco skorzystaliśmy, zamykając tę lekcję historii ludzkości i umieszczając ją symbolicznie w muzeach, na dowód pamięci i szacunku wobec niewyobrażalnego cierpienia, heroizmu i oporu tych, którzy żyli przed nami”.

Na zakończenie marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała słowa Mariana Turskiego, który sam doświadczył Holokaustu: „Opłakując straty tak wielu ludzkich istnień, pamiętajmy o tym, że Holokaust nie był nieunikniony. Żadne ludobójstwo nie jest. Holokaust stanowił zwieńczenie tysiąclecia antysemickiej nienawiści. Naziści mogli z wyrachowanym okrucieństwem przejść od dyskryminacji europejskich Żydów do ich unicestwienia tylko dlatego, że tak niewielu się przeciwstawiło, a tak wielu stało z boku. Zagrożenie było widoczne od samego początku – mowa nienawiści, dezinformacja, lekceważenie praw człowieka i praworządności, pogarda dla demokracji i różnorodności. Zarówno dziś, jak i każdego dnia obiecujmy sobie, że już nigdy nie będziemy milczeć w obliczu zła i że zawsze będziemy bronić godności i praw wszystkich ludzi”.

Marszałek zakończyła wystąpienie apelem: „Nie wolno nam stać z boku, nie wolno przyglądać się złu! Pamiętajmy jedenaste przykazanie: nie możemy być obojętni!”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony 26 i 27 stycznia, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. na 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. w celu wyrażenia sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Organizatorem upamiętnienia ofiar Holokaustu i modlitwy ekumenicznej przedstawicieli różnych wyznań i kościołów pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie już po raz 19. jest Fundacja Shalom, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski objął do wydarzenie honorowym patronatem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, a także związków wyznaniowych i religijnych oraz mieszkańcy Warszawy.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.