Narzędzia:

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

19.04.2024
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

19 kwietnia 2024 r. marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w uroczystościach z okazji 81. rocznicypowstania w Getcie Warszawskim. W imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie.

W uroczystości wzięli także udział członkowie społeczności żydowskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i innych organizacji kombatanckich, Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury i mieszkańcy stolicy. Aby uczcić pamięć bohaterów powstania o 12.00 w Warszawie zawyły syreny.

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. 19 kwietnia 1943 r. 2 tys. Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Anielewicza byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić godność. Pozostali mieszkańcy getta, około 50 tys. cywilów, przez wiele tygodni ukrywało się w kryjówkach i bunkrach. Przez wiele dni pozostali nieuchwytni – zeszli do podziemi i nie podporządkowali się rozkazom Niemców. Przez 4 tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych zabijali lub wywozili do obozów.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.