Narzędzia:

Senat RP włączył się w kampanię #WeRemember [#Pamiętamy]

27.01.2024
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

27 stycznia 2024 r., w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, dla upamiętnienia ofiar Zagłady na gmachu Senatu (park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego od strony skarpy) został wyświetlony napis #WeRemember [#Pamiętamy]. Senat RP i senatorowie – wspólnie z innymi parlamentami państw członkowskich Unii Europejskiej – po raz kolejny włączyli się w ten sposób w kampanię #WeRemember [#Pamiętamy] Światowego Kongresu Żydów i UNESCO. 

Kampania ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Zagłady, a także wyrażenie publicznego sprzeciwu zarówno w sieci, jak i poza nią, wobec przejawów nienawiści, obrazy i antysemityzmu, a także stanowi stanowcze opowiedzenie się za demokracją i pluralizmem.  Poprzez udział w akcji parlamenty krajów członkowskich wysyłają wspólny komunikat pamięci o ofiarach Holocaustu i troski o przyszłość ludzkości. „Bądźmy razem i pokażmy, że nigdy nie zapomnimy!” – napisał w tegorocznym liście przewodniczący austriackiej Rady Narodowej Wolfgang Sobotka, którego propozycję udziału państw UE w akcji #WeRemember przyjęła w 2021 r. Konferencja Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

W 1942 r. obok istniejącego już obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie więzieni byli głównie Polacy, Niemcy założyli obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej. Zgładzili w nim co najmniej 1,1 mln ludzi - głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Debata „Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku

Podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Milanówku dyskutowano o tym, jak zmieniła się Polska po reformie samorządowej w 1989 r. i o jej wpływie na rozwój samorządności.