Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 13 grudnia 2023 r.

legislacja administracja 13.12.2023
Komisja Infrastruktury (fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Komisja Infrastruktury jednogłośnie poparła ustawę o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych, nie wprowadzając do niej poprawek.

W imieniu wnioskodawców główne założenia pochodzącej z przedłożenia poselskiego ustawy i okoliczności jej uchwalenia przez Sejm RP omówił poseł Michał Gramatyka. Uchwalona przez Sejm w 2020 r. ustawa o doręczeniach elektronicznych miała być „epokową zmianą systemu doręczeń rejestrowanych przez państwo”, polegającą na stworzeniu kompleksowego certyfikowanego systemu zastępującego dotychczasowy system doręczeń poleconych. Zawarte w ustawie przepisy miałyby zacząć obowiązywać od końca br., tymczasem obecnie państwo nie jest przygotowane do realizacji postanowień ustawy, ze względu m.in. na niezapewnienie interoperacyjności systemu. Oznacza to w praktyce, że stworzony przez Pocztę Polską system rejestrowanych wewnętrznych doręczeń „nie widzi” systemów komercyjnych, a w myśl ustawy informacje przesłane z systemów komercyjnych powinny trafiać właśnie do państwowego systemu rejestrowego. Zachodzi więc potrzeba pilnego odroczenia terminu wejścia w życie części przepisów tej ustawy, przede wszystkim tych, które zobowiązują adwokatów, radców prawnych, a także samorządy do zakładania skrzynek pocztowych w systemie doręczeń elektronicznych. I taki jest zasadniczy cel nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych, która przesuwa termin wejścia w życie tych przepisów – nie wcześniej niż do 30 marca 2024 r. i nie później niż do 1 stycznia 2025 r. Drugi istotny cel nowelizacji to wprowadzenie przepisów dotyczących podmiotów, które już założyły skrzynki pocztowe w systemie doręczeń elektronicznych, znoszących obowiązek dokonywania doręczeń rejestrowanych wyłącznie za pomocą skrzynek elektronicznych, zawarty w ustawie w obecnym brzmieniu. Chodzi o to, by fakt założenia skrzynek pocztowych w systemie doręczeń elektronicznych przez kilkanaście tysięcy podmiotów nie rodził dla nich skutków prawnych, zwłaszcza w przypadku decyzji administracyjnych, których doręczenie w innym wypadku mogłoby zostać podważone.

Jakub Zabielski z Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu podkreślił konieczność pilnego przyjęcia ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych ze względu na fakt, że w przeciwnym razie ustawa z 2020 r. weszłaby w życie wraz z końcem br. Zwrócił również uwagę na konieczność uchylenia komunikatu ministra cyfryzacji wprowadzającego obowiązek wdrożenia technicznych wymogów ustawy o doręczeniach elektronicznych do 30 grudnia br.

Senator Artur Dunin zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a pozostali członkowie komisji jednogłośnie ten wniosek poparli.

Komisje: Regulaminowa i Spraw Senatorskich oraz Ustawodawcza poparły projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu, wniesiony przez marszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską. Na sprawozdawcę projektu wybrano senatora Marka Borowskiego, który

w imieniu marszałek Senatu projekt przedstawił i uzasadnił. Jak wyjaśnił, dotyczy on 3 grup zagadnień. Pierwsza z nich ma charakter czysto legislacyjny i porządkowy i zmierza do uporządkowania niektórych przepisów dotyczących powoływania i odwoływania członków organów państwowych. Formułuje dotychczas obowiązujące postanowienia regulaminu w sposób zgodny z zasadami techniki prawodawczej, w szczególności z zasadą nieodsyłania do przepisów, które już zawierają odesłania. Pozostałe zmiany mają natomiast charakter merytoryczny. Jak przypomniał senator Marek Borowski, tzw. kamienie milowe wymagają, aby proces legislacyjny w polskim parlamencie był transparentny, jasny i zrozumiały dla opinii publicznej, dlatego konieczne są zmiany zwiększające wykorzystanie konsultacji społecznych i ocen skutków regulacji stanowienia prawa. Dotyczy to przede wszystkim projektów poselskich i senackich. Senator przypomniał też, że Senat w swojej praktyce legislacyjnej te elementy już uwzględniał, a obecnie chodzi o uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów z nimi związanych, a także o ograniczenie stosowania pewnego specyficznego uprawnienia Izby, czyli stosowania przyspieszonych procedur, tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków, dotyczących usunięcia uchybień lub luk w rozpatrywanej ustawie. W innej sytuacji, przede wszystkim ze względów czasowych, ocena skutków regulacji nie byłaby możliwa.

Senator Marek Borowski poinformował też, że ostatnia grupa zmian w senackim regulaminie dotyczy modyfikacji procedury budżetowej i wynika przede wszystkim z tegorocznej specyficznej sytuacji związanej z pracami nad ustawą budżetową, spowodowanej zmianą rządu. Oznacza to, że Senat może mieć niezwykle mało czasu na rozpatrzenie ustawy budżetowej i musi się do tego przygotować, by nie powstały negatywne konsekwencje takiej sytuacji.

W trakcie dyskusji doprecyzowanie zapisów dotyczących procedury budżetowej zgłosili senatorowie Krzysztof Słoń, Stanisław Gogacz i Marek Komorowski, którzy proponowali zapisanie w nich informacji dotyczącej krótkiego terminu lub sformułowanie jej jako przepisu przejściowego. W ocenie senatorów Krzysztofa Kwiatkowskiego i Jacka Treli sformułowanie o tym, że marszałek Senatu może skierować ustawę budżetową tylko do Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w „szczególnie uzasadnionych przypadkach” jest zupełnie wystarczające, a przyjęta klauzula generalna właściwa. Podobny pogląd wyraził dyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, który wskazał również, że umożliwia ona marszałkowi senatowi skierowanie do tej komisji, z pominięciem komisji branżowych,  np. niewielkich nowelizacji ustawy budżetowej, co było już praktykowane w Senacie.

Projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu reguluje m.in. zasady rozpatrywania ustaw określających dochody i wydatki państwa, nie tylko zatem ustaw budżetowych, ale też ich nowelizacji i prowizorium budżetowego. Zakłada, że marszałek Senatu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł skierować ustawę budżetową tylko do Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a nie jak obecnie – do wszystkich właściwych komisji. W przypadku rozpatrywania ustawy budżetowej przez komisje branżowe, marszałek będzie mógł wyznaczyć im termin na przygotowanie opinii. Nieprzekazanie tych opinii nie będzie jednak wstrzymywało prac Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która jest główną komisją senacką właściwą w sprawach systemu finansowego państwa. Projekt przewiduje ponadto ograniczenie możliwości skorzystania przez komisje z tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej inicjatyw ustawodawczych wyłącznie do ustaw nowelizujących. Jeśli komisja w trakcie rozpatrywania takiej ustawy stwierdzi konieczność wprowadzenia zmian wykraczających poza jej materię lub usuwających uchybienie czy lukę, to – jak dotychczas – wraz ze sprawozdaniem może wnieść stosowny projekt ustawy.

Komisja Spraw Unii Europejskiej przyjęła bez uwag akty ustawodawcze: COM(2023) 166, COM(2023) 221, COM(2023) 222, COM(2023) 223, COM(2023) 224, COM(2023) 231, COM(2023) 232, COM(2023) 272, COM(2023) 359, COM(2023) 362, COM(2023) 416, COM(2023) 441, COM(2023) 459, COM(2023) 462.

Senatorowie  wysłuchali informacji o zadaniach i trybie prac Komisji, którą przedstawiła dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska.

Przewodniczący Komisji senator Bogdan Klich zaznaczył, że po przyjęciu zmiany Regulaminu Senatu przez Izbę, zostaną wybrani wiceprzewodniczący Komisji.

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich wybrała senatora Krzysztofa Słonia na zastępcę przewodniczącego komisji. Przedstawiając tę kandydaturę, przewodniczący senator Sławomir Rybicki, podkreślił dobrą współpracę i wypełnianie tej funkcji w poprzedniej kadencji Izby przez senatora Krzysztofa Słonia. Senatorowie przygotowali także projekt uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich, zgodnie z wnioskami złożonymi przez senatorów Leszka Galembę, Jacka Trelę i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 7 petycji oraz wybrali senator Ewę Matecką na zastępcę przewodniczącego komisji. Komisja postanowiła ponadto wnieść do marszałka Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, opracowany na podstawie petycji P10-63/23. Celem nowelizacji jest przywrócenie możliwości zaliczania okresów zatrudnienia członkom korpusu służby cywilnej, którzy od 1 września 2003 r. wykonywali zadania przypisane Służbie Celnej, jako okres pełnienia w niej służby.

W odniesieniu do 3 petycji senatorowie zadecydowali o potrzebie o zasięgnięcia opinii o postulatach w nich zawartych. Ministerstwo Sprawiedliwości ma zaopiniować petycję P10-71/23 proponującą wprowadzenie 4 zmian w Kodeksie postępowania cywilnego m.in. uregulowanie kosztów postępowania upominawczego (w tym elektronicznego) w zakresie zwrotu kosztów sporządzenia sprzeciwu oraz negatywnych przesłanek wydania nakazu zapłaty. Resort pracy został zobowiązany do analizy postulatów petycji P10-72/23 proponującej zmianę sposobu naliczania składek ubezpieczeniowych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Państwowa Komisja Wyborcza i Ministerstwo Sprawiedliwości przygotują opinie o możliwości wprowadzenia głosowania elektronicznego w wyborach. Propozycja zmiany Kodeksu wyborczego zawarta jest w petycji P10-73/23.

Komisja nie podejmie prac nad petycjami P10-74/23, P10-75/23 i P10-76/23.

Komisja Sportu wybrała jednogłośnie na zastępców przewodniczącego komisji senatorów Artura Dunina i Janusza Gromka.

Komisja Rodziny, Polityki Seanioralnej i Społecznej wybrała dwóch zastępców przewodniczącego komisji: senator Jolantę Piotrowską oraz senatora Jana Filipa Libickiego.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wybrała na zastępców przewodniczącego komisji senatorów: Halinę Biedę, Barbarę Zdrojewską i Grzegorza Czeleja.

Komisja Zdrowia wybrała jednogłośnie na zastępców przewodniczącego komisji senatorów: Agnieszkę Gorgoń-Komor, Wojciecha Koniecznego, Waldemara Kraskę.

Komisja Ustawodawcza wybrała jednomyślnie na zastępców przewodniczącego komisji senatorów: Marka Borowskiego, Stanisława Gogacza, Jacka Trelę.

Komisja Nauki wybrała jednomyślnie na zastępców przewodniczącego komisji senatorów Piotra Woźniaka i Józefa Zająca.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybrała jednomyślnie na zastępców przewodniczącego komisji senatorów Beniamina Godylę, Jerzego Chróścikowskiego.

Komisja Klimatu i Środowiska jednomyślnie wybrała troje zastępców przewodniczącego komisji. To senatorowie: Magdalena Kochan, Zdzisław Pupa i Władysław Komarnicki.

Komisja Praw Człowieka i Praworządności jednomyślnie wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Joannę Sekułę, Grzegorza Fedorowicza i Marka Komorowskiego.

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Małgorzatę Sekułę-Szmajdzińską, Alicję Zając, Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Wcześniej komisja wybrała na zastępcę przewodniczącego senatora Bogdana Borusewicza.

Komisja Edukacji jednomyślnie wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską i Włodzimierza Biermackiego.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Annę Bogucką, Waldego Dzikowskiego, Gustawa Marka Brzezińskiego, Krzysztof Kukucki.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Grzegorza Biereckiego, Janusza Pęcherza i Leszka Czarnobaja.

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności jednomyślnie wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Jolantę Hibner, Jarosława Rusieckiego i Adama Szejnfelda.

Komisja Spraw Zagranicznych wybrała na zastępców przewodniczącego senatorów: Krzysztofa Bieńkowskiego, Gabrielę Morawską-Stanecką i Macieja Kopca.

 

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.