Narzędzia:

Wizyta studyjna komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska na Śląsku

15.03.2023
Wizyta studyjna Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska na Śląsku (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska 15-16 marca 2023 r. odbyła wizytę studyjną w Jaworznie, Katowicach i Libiążu. W wizycie udział wzięli senatorowie: Jerzy Chróścikowski, Wiesław Dobkowski, Ewa Gawęda, Mariusz Gromko, Wojciech Piecha - zastępca przewodniczącego komisji gospodarki i Jarosław Rusiecki.

Pierwszego dnia senatorowie wizytowali należącą do grupy Tauron Elektrownię Nowe Jaworzno, gdzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem bloku 910 – oddanego do eksploatacji w 2020 r., obecnie najnowocześniejszego obiektu tego typu w Polsce i Europie, którego sprawność wynosi 45,9%. Wyposażony jest on w turbinę składającą się z trzech części: wysoko-, średnio- i niskoprężnej oraz generator o mocy 910 MW. Senatorowie byli szczególnie zainteresowani rozwiązaniami zmniejszającymi emisję do środowiska związaną ze spalaniem węgla kamiennego. Blok wyposażony jest w system składający się z instalacji odazotowania SCR, odpylanie w elektrofiltrze i instalację odsiarczania spalin, które po takim oczyszczeniu mogą być odprowadzane do otoczenia poprzez chłodnię kominową razem z parą wodną, z pominięciem tradycyjnego komina.

Wizyta była także okazją do rozmów z przedstawicielami władz Tauronu oraz ekspertami na temat sytuacji energetyki w Polsce, w czasie trwającej transformacji energetycznej. Tematyka dotyczyła zarówno wytwarzania energii, jak i jej przesyłu czy dystrybucji. Mówiono o potrzebie rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Podkreślano jednak, że nie mamy jeszcze technologii do magazynowania wytworzonej w ten sposób energii, dlatego energetyka konwencjonalna, oparta o zasoby takie, jak węgiel jest nadal niezbędna dla stabilizacji całego systemu. Kolejnym ważnym dla przedstawicieli komisji senackich tematem były inwestycje w infrastrukturę przesyłową. Jak wskazywali eksperci rozwój sieci przesyłowych, czyli sieci wysokich napięć, jest niezbędny szczególnie na północy Polski. W przyszłości mają być one wykorzystywane, do przesyłania w głąb kraju energii, która będzie wytwarzana w elektrowniach wiatrowych na morzu oraz w planowanej na wybrzeżu elektrowni jądrowej. Wśród zagadnień poruszono kwestię różnic w funkcjonowaniu największych spółek energetycznych: Enea, Energa, PGE i Tauron, a także dyskutowano o rynku mocy, czy handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Drugiego dnia członkowie komisji zjechali 800 metrów pod ziemię kopalni, aby zapoznać się z nową infrastrukturą jednego z szybów Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Janina, razem z Zakładami Górniczymi Sobieski w Jaworznie i Brzeszcze tworzy Tauron Wydobycie S.A. Od 1 stycznia 2023 jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Kopalnia, którą senatorowie mieli okazja zobaczyć, jest jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych – jest jedna z czterej niemetanowych kopalń w Polsce. Komisje obserwowały prowadzone roboty górnicze w pokładzie 207, w ścianie o długości 300 metrów, co jest ewenementem w kraju. Szyb Janina wyposażony jest w wyciąg szybowy umożliwiający jednoczesną jazdę 200 osób.

Następnie tego dnia komisje udały się na teren budowy nowego szybu Grzegorz w kopalni Sobieski. Zasoby z tego miejsca będą w przyszłości wykorzystywane w bloku 910 elektrowni Jaworzno. Zakład Górniczy Sobieski jest jedną z najbardziej zawodnionych kopalń węgla w Europie. Senatorowie byli szczególnie zainteresowani metodą zapobiegania wdzierania się wody, która polega na mrożeniu górotworu wokół powstającego szybu. Docelowo szyb ma osiągnąć głębokość około 600 metrów.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.