Narzędzia:

Zapowiedzi

6 stycznia 2004 r.

6 stycznia 2004

6 stycznia br., w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, odbyła się uroczystość zakończenia kadencji Rady Polityki Pieniężnej. Udział w niej - oprócz członków RPP - wzięli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Borowski i Longin Pastusiak, wiceprezes Rady Ministrów Jerzy Hausner, była prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, prezes Najwyższej Izby Kontroli Mirosław Sekuła oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział w swym wystąpieniu, że rada osiągnęła nałożone na nią zadanie, jakim było sprowadzenie inflacji do niskiego poziomu. Prezes podziękował Sejmowi, Senatowi i prezydentowi - instytucjom, których decyzje ukształtowały skład rady, umożliwiający osiągnięcie stabilności cen.

Prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że pierwsza kadencja RPP była czasem dokonań pionierskich. Wyraził zadowolenie, że w trakcie kadencji RPP "stała się znaczącą instytucją naszego systemu ustrojowego oraz że zdobyła sobie wysoki autorytet".

Podczas uroczystości prezydent wręczył członkom RPP dyplomy za wkład w stabilizację cen w Polsce.

W swoich wystąpieniach prezydent A. Kwaśniewski, prezes NBP L. Balcerowicz oraz wicepremier J. Hausner stwierdzali, że celem nowej Rady Polityki Pieniężnej powinno być utrzymanie osiągniętej stabilności cen i wartości polskiego pieniądza.

Podczas uroczystości głos zabrał także marszałek L. Pastusiak. W swoim wystąpieniu marszałek Senatu powiedział:

Jest dla mnie ogromną satysfakcją uczestniczenie w dzisiejszym spotkaniu zorganizowanym w związku z zakończeniem 6-letniej kadencji pierwszej w historii Rady Polityki Pieniężnej.

Moi znakomici przedmówcy powiedzieli już w zasadzie wszystko na temat Rady Polityki Pieniężnej i jej działalności.

Ograniczę się więc jedynie do przypomnienia, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej - zgodnie z Konstytucją - współuczestnicząc w wyborze osób do Rady Polityki Pieniężnej, przed 6 laty wybrał do jej grona: profesorów Cezarego Józefiaka i Wojciecha Łączkowskiego oraz dr. Bogusława Grabowskiego.

Osoby wybierane wtedy przez Senat wykazały się wysokimi kompetencjami, znajomością spraw polityki finansowej i pieniężnej państwa. Doskonale orientowały się w czekających ich zadaniach w pracach Rady.

Prezentując swoje poglądy na forum Senatu, za główne zadanie Rady Polityki Pieniężnej, jak i całego Narodowego Banku Polskiego, osoby te uznały utrzymanie stałego poziomu cen oraz takie kształtowanie polityki pieniężnej, aby przeciwdziałać kryzysom finansowym państwa. Podkreślały, że polityka pieniężna musi być przede wszystkim przejrzysta i nie może nikogo zaskakiwać.

Jestem przekonany, że wybrani przez Senat członkowie pierwszej kadencji Rady Polityki Pieniężnej doskonale pamiętają swoje stanowiska prezentowane 6 lat temu w Senacie. Dzisiaj, jako marszałek Senatu V kadencji, wyrażam im ogromne uznanie i wdzięczność za to, że przez całą kadencję prac Rady trwali przy swych poglądach.

Chcę zaznaczyć, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, wypełniając swą ustawową powinność, również i na kolejną kadencję Rady Polityki Pieniężnej powoła w jej skład osoby kompetentne i konsekwentnie dążące do realizacji podstawowego, konstytucyjnego i ustawowego celu banku centralnego, którym jest dbałość o wartość polskiego pieniądza.

Dołączam się do głosów wszystkich tych, którzy wyrazili gratulacje i uznanie dla działalności pierwszej w historii Rady Polityki Pieniężnej.

Jednocześnie wyrażam nadzieję, że nowa Rada będzie kontynuatorem dotychczasowych osiągnięć swych poprzedników i będzie podejmowała równie rozważne decyzje, które mają służyć dbałości o wartość polskiej złotówki. Jestem przekonany, że konsekwencją takiej długofalowej działalności będzie zrównoważony wzrost polskiej gospodarki. A na tym zależy nam wszystkim.

Dziękuję za uwagę i życzę nam wszystkim tu dzisiaj zebranym oraz całemu społeczeństwu, aby działalność Rady Polityki Pieniężnej przyczyniała się do wypracowania najskuteczniejszych metod, mających służyć rozwojowi polskiej gospodarki. Tak, aby to było z korzyścią dla nas współczesnych oraz przyszłych pokoleń Polaków.