Narzędzia:

Zapowiedzi

15 lipca 2003 r.

15 lipca 2003

Członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z Jose Manuelem Silva Rordriguezem - dyrektorem generalnym ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej, Rudolfem Moegele - szefem sekcji A II, która zajmuje się sprawami międzynarodowymi dotyczącymi głównie rozszerzenia Unii Europejskiej, Veroniką Veits - specjalistką do spraw Polski w sekcji A II oraz Bruno Dethomasem - ambasadorem Unii Europejskiej w Polsce. Gościom towarzyszył Jerzy Plewa - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Wanda Samborska - dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tematem spotkania była wspólna polityka rolna jednoczącej się Europy.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę, iż zmiany Wspólnej Polityki Rolnej winny służyć konsumentom, środowisku naturalnemu i europejskiemu rolnictwu. Wspólna Polityka Rolna sprawi, że rolnictwo europejskie będzie dobrze rozwinięte, jednak powinna ona służyć poprawie międzynarodowej konkurencyjności rolnictwa.

Zdaniem członków komisji, WPR powinna pozostać polityką wspólnotową, tak jak dotychczas winna być finansowana z budżetu wspólnotowego i niedopuszczalne jest różnicowanie poziomu wsparcia na jednolitym rynku w zależności od możliwości finansowych danego państwa.

Tematem kolejnego punktu porządku obrad komisji były perspektywy wykorzystania rolniczych zasobów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W tej części posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Andrzej Chodkowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Józef Woźniakowski z Ministerstwa Skarbu Państwa, Jerzy Szałkowski z Ministerstwa Finansów, Zdzisław Siewierski - prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Waldemar Sochaczewski - zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego, Stanisław Barnaś - prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Władysław Łukasik - prezes Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier", Stanisław Lubaś z NSZZ "Solidarność".

Po dyskusji członkowie komisji przyjęli następujące stanowisko:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po zapoznaniu się z informacją przedstawioną przez Ministra Skarbu Państwa i Prezesa Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz uwzględniając przebieg dyskusji wyraża uznanie za dotychczasową działalność Agencji na rzecz kreowania i stabilizacji rynku ziemią w Polsce, jak również gospodarowania jej zasobami.

Jednocześnie stwierdzamy potęgujące się trudności w zakresie dalszego trwałego rozdysponowania gruntów będących we władaniu Agencji. Dlatego też zwracamy się do Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych inicjatyw legislacyjnych, szczególnie w kierunku rozstrzygnięcia problemu reprywatyzacji zasobów ziemskich oraz roszczeń rekompensacyjnych ze strony tzw. zabużan, deklarując swój aktywny udział w ich rozpatrywaniu przez Senat RP.

Oczekujemy również stanowiska Rządu dotyczącego dalszego zagospodarowania zasobów mieszkaniowych będących we władaniu Agencji wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą techniczną oraz w sprawie systemu finansowania sprzedaży zasobów ziemi.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraża podziękowanie za realizowany dotychczas szeroki wachlarz programów socjalnych wobec byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, jak również członków ich rodzin, uznając potrzebę ich kontynuacji".

W dalszej części posiedzenia komisja zapoznała się z aktualnymi działaniami restrukturyzacyjnymi w Krajowej Spółce Cukrowej.

W lutym br. Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej SA zaprezentował w Ministerstwie Skarbu Państwa "Wstępny projekt restrukturyzacji KSC SA, zawierający kompleksowe podejście do problemu restrukturyzacji koncernu "Polski Cukier". Do projektu zgłoszono szereg zastrzeżeń, obejmujących przede wszystkim brak biznesplanu i prognoz ekonomiczno-finansowych, kompleksowego zagospodarowania majątku zbędnego i tworzenia na nim nowych miejsc pracy dla zwalnianych pracowników likwidowanych cukrowni.

Uwagi miały zostać uwzględnione w opracowywanym przez Konsorcjum Doradcze WGK i Proinwest-International, realizujące prace związane z połączeniem cukrowni z KSC SA, kompleksowym Programie Restrukturyzacji.

W maju 2003 r. Konsorcjum Doradcze WGK i Proinwest-International przedstawiły opracowanie: "Program restrukturyzacji i biznesplan na lata 2003-2008".

Program restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej SA nie został dotychczas zaakceptowany przez uprawnione organy spółki i jest przedmiotem wnikliwej oceny. W najbliższym czasie Rada Nadzorcza, zgodnie ze swoimi kompetencjami, przedstawi opinię co do możliwości wdrożenia programu restrukturyzacji.

Podstawowe założenia programu restrukturyzacji to:

- możliwości produkcyjne przeciętnej cukrowni rzędu 70-80 tys. ton,

- optymalny okres trwania kampanii produkcyjnej 85-90 dni,

- proces restrukturyzacji powinien trwać 5 do 8 lat,

- regionalne kryterium koncentracji produkcji w cukrowniach wiodących,

- racjonalne kryteria wyboru jednostek wiodących,

- konsolidacja struktury organizacyjnej na skutek połączenia cukrowni KSC SA w jeden podmiot.

W kolejnym punkcie porządku obrad komisja przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.

Z przebiegiem prac nad ustawą zapoznał senatorów wiceminister A. Chodkowski.

Po dyskusji, w trakcie której zgłoszono szereg poprawek do ustawy, postanowiono powołać zespół, który opracuje i przygotuje zestawienie poprawek na następne posiedzenie komisji.

Ostatni punkt posiedzenia komisji dotyczył rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Główne założenia ustawy przedstawił senatorom wiceprezes agencji Stanisław Kowalczyk.

Po dyskusji postanowiono powołać zespół, który opracuje i przygotuje na kolejne posiedzenie komisji zestawienie poprawek do ustawy zaproponowanych przez senatorów.