Narzędzia:

Zapowiedzi

28 czerwca 2003 r.

28 czerwca 2003

28 czerwca 2003 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w otwarciu odbywającej się w Warszawie IX Światowa Konferencji Gospodarczej Polonii. W swoim wystąpieniu marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję bardzo za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Jako marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji serdecznie witam wszystkich Państwa na IX Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii. Jest to cenna inicjatywa, która umożliwia spotkania i dyskusje przedsiębiorców zarówno z Polski, jak i z kilkudziesięciu krajów świata. Wyrażam uznanie dla organizatorów, którzy w tym szczególnie ważnym dla Polski okresie zdołali doprowadzić do wspólnego spotkania tak wielu osób mających wpływ na rozwój wszechstronnej współpracy gospodarczej oraz jej obecny i przyszły kształt.

Dzisiejsza konferencja, stawiając za swój główny cel promowanie międzynarodowej współpracy gospodarczej osób polskiego pochodzenia, jest jednocześnie kolejną okazją do nieustannego umacniania więzi Polonii z Macierzą. Jest okazją do promowania Polski jako kraju szeroko otwartego, który może wiele zaoferować, ale także oczekuje współpracy, inicjatyw i korzystnych partnerskich przedsięwzięć.

Jest to zarazem spotkanie pełne symboliki, powrotu do korzeni, chęci poznawania obecnej sytuacji kraju ojczystego.

Spotkanie w Warszawie osób zamieszkujących w różnych miejscach naszego globu jest także wyrazem patriotyzmu, poczucia polskiej przynależności narodowej, tradycji, kultury i języka ojczystego.

Znajdujecie się Państwo w wyjątkowo korzystnym położeniu. Wasza znajomość języka, kultury, historii, obyczajów i tradycji polskich, a także wiedza o obecnym kraju osiedlenia, stanowią swoisty pomost pomiędzy "tu" i "tam".

Starożytni Rzymianie mówili: do ut des, czyli daję, abyś (i ty mi) dał. W swobodnym przekładzie, oddającym bardziej ducha, a nie literę, można powiedzieć, że chodzi o rodzaj wymiany. Polsce potrzebna jest współpraca z emigracją dla wsparcia procesu integrowania się ze Wspólnotą Europejską. Potrzebna jest współpraca emigracji w unowocześnianiu naszego państwa i gospodarki. Jestem przekonany, że to wzajemne oddziaływanie przyniesie obopólne korzyści.

Państwo polskie wspiera polską diasporę w miarę swych możliwości. Senat Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z tradycją sięgającą lat międzywojennych, sprawuje opiekę nad Polakami żyjącymi poza granicami kraju ojczystego.

Cieszy ogromnie, że rozsiana po świecie Polonia garnie się do wszechstronnych kontaktów z Macierzą.

Wiadomo, że współczesny świat żyje w ogromnym tempie, że wciąż pojawiają się nowe wyzwania i że nie zawsze jest czas i miejsce na sentymenty. Ale wspólne działania mają zawsze większą szansę powodzenia. Jedność wzmacnia i daje siłę.

Chcę podkreślić, że jestem bardzo rad, iż przedstawiciele Polonii podejmują działalność gospodarczą w kraju ojczystym.

Dzisiaj już wiemy, że za niecały rok Polska stanie się pełnoprawnym członkiem struktur europejskich. Będzie tak dzięki dojrzałości naszego społeczeństwa i jego odpowiedzialności za przyszłość. Możemy być partnerem i konkurentem na rynkach międzynarodowych. Wykorzystajmy tę szansę, którą daje nam rzeczywistość.

Ogromnie się cieszę z dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że kolejne konferencje - zjazdy odbywać się będą w coraz większym gronie osób z kręgów gospodarczych Polonii, przejawiających chęć prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Jestem przekonany, że wygłoszone referaty będą bodźcem do owocnej dyskusji.

Serdecznie życzę osiągnięcia zamierzonych celów, nawiązania nowych znajomości i utrwalenia tych już istniejących. Życzę także, abyście znaleźli Państwo czas na wypoczynek i odwiedzili chociażby pobliskie Łazienki Królewskie.

Pomyślnych obrad oraz miłego i efektywnego pobytu w kraju Waszych przodków!