Narzędzia:

Zapowiedzi

4 lutego 2003 r.

4 lutego 2003

Tematem posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi była aktualna sytuacja i możliwości rozwoju rynku chmielu i tytoniu w Polsce. Informację na ten temat przedstawił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Józef Pilarczyk. W posiedzeniu wzięli także udział przedstawiciele plantatorów tytoniu.

W Polsce uprawą tytoniu zajmuje się 16 tys. rolników. W 2002 roku zakontraktowano 26 tys. ton tytoniu z dopłatą do skupu w wysokości 2,30 zł/kg. Cło na tytoń sprowadzany z zagranicy wynosi 105%.

W opinii plantatorów, działania podjęte przez rząd na rynku tytoniu - dopłaty do skupu i cła - spowodowały, że polski tytoń staje się konkurencyjny i chętnie kupowany przez koncerny tytoniowe.

Dyrektor Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysław Noworyta stwierdził, że po wejściu do Unii Europejskiej cło przestanie obowiązywać, problem konkurencyjności polskiego tytoniu będzie bardzo ważny. Jeżeli plantatorzy tytoniu nie dostaną odpowiednich rekompensat, nie będą mieli szansy konkurowania z plantatorami unijnymi. Jego zdaniem, rząd, a szczególnie ministerstwo rolnictwa, stanęło na wysokości zadania w działaniach chroniących plantatorów.

Obecny na posiedzeniu wiceminister rolnictwa J. Pilarczyk przypomniał, że w Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki rolnej stosowane są dopłaty od 2,3 do 2,9 euro do każdego kilograma skupionego tytoniu, a produkcja tego surowca jest limitowana. "W Unii produkcja tytoniu jest wspierana. Polscy plantatorzy chcieliby zapewne pełnego systemu dopłat bezpośrednich i wtedy by nie było problemów z warunkami kontraktacji i skupu. Dla polskich plantatorów bardzo dobre są unijne instrumenty wspierające branżę tytoniową" - powiedział J. Pilarczyk. Wiceminister podkreślił, że krajowy limit produkcji tytoniu został ustalony z UE na 38 tys. ton.