Narzędzia:

Zapowiedzi

23 stycznia 2003 r.

23 stycznia 2003

23 stycznia 2003 r. w Senacie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wyniki zorganizowanej przez Komisję Kultury i Środków Przekazu konferencji "Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Problemy i wyzwania". Z dziennikarzami spotkali się przewodniczący i wiceprzewodnicząca komisji senatorowie Ryszard Sławiński i Dorota Kempka, a także ekspert komisji dr Antoni Weyssenhoff z Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie oraz Krystyna Pałyga z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Senator D. Kempka powiedziała dziennikarzom, że komisja przygotowuje projekt uchwały skierowanej do rządu i samorządów terytorialnych w zakresie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży. W Senacie ma się też odbyć debata na ten temat.

"Umieć żyć z innymi, a być sobą, to jest najważniejsza rzecz w XXI wieku - stwierdziła senator. - Przed wejściem Polski do UE powinniśmy pokazywać, kim jesteśmy, jaką mamy tożsamość, co jest naszą największą wartością, ale jednocześnie powinnyśmy umieć rozmawiać z innymi" - dodała.

W opinii senator D. Kempki, ważną rolę do odegrania w tej dziedzinie - oprócz władz samorządowych, w których gestii leży większość zagadnień związanych z upowszechnianiem kultury - powinny odgrywać organizacje pozarządowe. Dlatego konieczne jest przyspieszenie prac nad ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie, regulującą kwestię współpracy samorządów z tymi organizacjami.

Senator D. Kempka podkreśliła, że nie zawsze w działaniach edukacyjno-oświatowych najważniejsze są pieniądze - równie ważne są zapał i zaangażowanie ludzi w przygotowanie odpowiednich programów.

Na prowincji najważniejszą rolę edukacyjną odgrywają domy kultury i świetlice. Senator zaznaczyła, że powinny one powstawać również w likwidowanych obecnie na terenie niektórych gmin szkołach podstawowych, tak by nie zostały wraz ze szkołami zlikwidowane, czasem jedyne w danej gminie, ośrodki kulturalne dla dzieci i młodzieży.