Narzędzia:

Zapowiedzi

5 sierpnia 2002 r.

5 sierpnia 2002

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyła rozpatrywanie ustawy o napojach spirytusowych. Poprzednie posiedzenie komisji w tej sprawie odbyło się 31 lipca br. W odbytej wówczas dyskusji wiele kontrowersji wzbudziły zapisy dotyczące art. 4 ust. 11 lit. c i d, zawierające definicję wódki czystej luksusowej oraz wódki czystej wyborowej. Zmiany te zaproponowano podczas drugiego czytania w Sejmie. W związku z tym komisja zwróciła się o opinię do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, który stwierdził, że są one niezgodne z prawem Unii Europejskiej. O opinię zwrócono się również do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Patentowego.

Ponadto Krajowa Rada Przetwórstwa Spirytusu zaproponowała wprowadzenie zmian zmierzających do zastąpienia użytego w ustawie sejmowej terminu "spirytus" wyrazem "okowita".

Podczas posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonała analizy przedstawionego materiału przygotowanego przez Urząd Patentowy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i, uwzględniając przebieg dyskusji uznała, iż zapisy dotyczące wprowadzenia do ustawy przepisów dotyczących utworzenia kategorii wódek - czysta luksusowa i czysta wyborowa - będzie stanowiło naruszenie prawa i jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

W przyjętym stanowisku Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi znalazły się ostatecznie 2 poprawki, zaakceptowane podczas posiedzenia 31 lipca br. Pierwsza z nich dotyczyła art. 20 ustawy i polegała na dodaniu wyrazów "oraz metody pobierania próbek". Komisja uznała, że minister właściwy do spraw rynków rolnych określi w drodze rozporządzenia metody analiz oraz również bardzo ważne metody pobierania próbek alkoholu etylowego rolniczego do celów urzędowej kontroli pod względem jakości handlowej, biorąc pod uwagę właściwą jakość napojów spirytusowych. Druga z rekomendowanych poprawek dotyczyła uściślenia zapisu w art. 30. Poprawki te komisja przyjęła jednogłośnie.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o napojach spirytusowych wybrano senatora Tadeusza Bartosa.