Narzędzia:

Zapowiedzi

21 marca 2002 r.

21 marca 2002

Odbyło się posiedzenie Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury poświęcone rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych.

Senatorowie wysłuchali przedstawiciela rządu, wiceministra infrastruktury Krzysztofa Hellera. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które stwierdziło, że ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Rozpatrywana ustawa ma na celu usunięcie dwóch błędów rachunkowych, które pojawiły się w tabeli załącznika określającego wysokość kar pieniężnych za przejazd po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych bez zezwolenia określonego przepisami prawa o ruchu drogowym lub niezgodnie z warunkami podanymi w zezwoleniu oraz za nieuiszczenie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych. Usuwane błędy polegały na niewłaściwym określeniu wysokości kar. Opiniowana ustawa stanowiła przedłożenie rządowe.

W dyskusji ustawa nie wywołała kontrowersji i postanowiono zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury złoży Izbie senator Włodzimierz Łęcki.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o uchyleniu ustawy o Radiofonicznym Ośrodku Nadawczym w Konstantynowie. Stanowisko rządu w tej sprawie przedstawił wiceminister infrastruktury K. Heller. Ponadto wysłuchano opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm ustawa uchyla ustawę z 14 grudnia 1994 r. o Radiofonicznym Ośrodku Nadawczym (RON) w Konstantynowie, która określała zasady przywrócenia funkcjonowania i działalności RON-u. Zgodnie z art. 2 ustawodawca powierzył realizację odbudowy masztu
i modernizacji urządzeń nadawczych RON, jako realizację celu publicznego, właścicielowi ośrodka, Telekomunikacji Polskiej SA. Realizacja przepisów ustawy została wstrzymana na mocy wyr
oku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 października 1996 r., sygn. Akt II S.A. Łd/1736/96. Tym samym bezprzedmiotowy stał się obowiązek, jaki ustawa nakładała na właściciela, dotyczący odbudowy ośrodka nadawczego. W związku z tym projektodawcy uznali za konieczne uchylenie ustawy w całości i przyczynili się do usunięcia z systemu prawnego aktu, który
w aktualnym stanie faktycznym i prawnym pozostaje prawem nieznajdującym zastosowania.

W wyniku dyskusji Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy. Stanowisko w tej sprawie, przyjęte w głosowaniu, zarekomenduje Izbie senator Kazimierz Drożdż.